کیف پول بلاک چین برای ایرانی ها

همانطور که در بخش آموزش ارز دیجیتال گفتیم، برای نگهداری از ارزهای دیجیتال، کیف ضرورت ست. ارزهای رمزنگاری شده با ارزش سرسام آور خود سر و صدای زیادی ایجاد کرده اند. با این کار، تقاضا برای کیف پول بلاک چین نیز در حال افزایش است. گزارش شده است که در پایان سال 2017، بیش از 21 میلیون کاربر از کیف پول برای معاملات ارزهای دیجیتال خود استفاده کرده اند. در حالی که این کیف پول ها برای کاربران در یک رابط بصری قرار گرفته اند، اما عملکرد پیچیده ای در قسمت باطن دارند. این باعث می شود بسیاری در مورد چگونگی دقیق کارکرد این کیف پول های مجهز به بلاک چین، میزان امنیت تراکنش های انجام شده با این کیف پول ها، نحوه و محل ذخیره ارزهای دیجیتال و غیره کنجکاو شوند. با این حال خیلی از کارشناسان توصیه می کنند که ایرانی ها از کیف پول بلاکچین استفاده نکنند؛ اما چرا؟ در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم.

کیف پول بلاک چین برای ایرانی ها

کیف پول بلاک چین چیست؟

کیف پول بلاک چین یک نرم افزار دیجیتالی است که روی یک بلاک چین اجرا می شود و کلیدهای خصوصی و عمومی را در آن ذخیره می کند و همچنین کلیه معاملات مربوط به آن کلیدها را کنترل و نگهداری می کند. در حالت ایده آل، کیف پول بلاک چین رمزنگاری را ذخیره نمی کند بلکه تمام سوابق مربوط به این کلیدها در زنجیره بلوکی که کیف پول بر روی آن قرار دارد ذخیره می شوند. معنی آن این است که کیف پول یک شناسه ارائه می دهد تا ردیابی تمام معاملات مرتبط با آن شناسه را امکان پذیر کند.

به طور عملی، کیف پول های بلاک چین به کاربران امکان می دهد دارایی های دیجیتالی خود را در بلاک چین ذخیره، ارسال، دریافت و مدیریت کنند. این می تواند برای ذخیره، ارسال، دریافت و مدیریت انواع مختلفی از دارایی های بلاک چین، بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره استفاده شود.

کیف پول بلاک چین برای ایرانی ها

ویژگی های کیف پول های بلاک چین

مهم ترین ویژگی های یک کیف بلاک چین به شرح زیر است:

 • کیف پول باید تمام ویژگی های لازم برای تعامل با کیف پول های دیگر در همان بلاک چین یا سایر موارد و همچنین ویژگی های لازم برای نگهداری و مدیریت ایمن دارایی ها را فراهم کند.
 • تمام معاملات موجود در کیف پول به دلایل امنیتی به صورت رمزنگاری شده انجام می شود.
 • کیف پول های Blockchain را می توان روی رایانه ها، تلفن های همراه و سایر دستگاه ها یا به عنوان پلاگین و افزونه مرورگر اجرا کرد.
 • اگرچه کاربر می تواند این نرم افزار را بر روی دستگاه های خود بارگیری و نصب کند، اما کیف پول ها شخصی هستند. پس از بارگیری، کاربر باید کیف پول شخصی ایجاد کند که دارای شناسه، رمز ورود و سایر مکانیسم های ایمنی منحصر به فرد باشد. کاربر فقط در صورت دسترسی به کیف پول برای اثبات مالکیت، می تواند از آن استفاده یا با آن معامله کند. با این حال، شما می توانید رمزنگاری یا سایر دارایی های دیجیتال را فقط با شناسه کیف پول به کسی ارسال کنید به همان روشی که می توانید پول را فقط با حساب بانکی وی برای شخصی ارسال کنید.

مزایا و چالش های استفاده از کیف پول بلاک چین

مزایا:

 • تسهیل معاملات بدون مرز – در سراسر جهان بدون مشکل تبدیل و هزینه های ارز خارجی
 • معاملات بدون واسطه
 • کارمزد پایین ترید بخصوص برای ترید با مبالغ هنگفت.
 • امنیت و حریم خصوصی بهتر معاملات به دلیل رمزنگاری
 • معاملات سریعتر در مقایسه با روش های بانکی قدیمی
 • استفاده از رمزنگاری
 • ثبت نام ساده در مقایسه با ایجاد حساب بانکی با مراحل قانونی و پیچیده
 • مدیریت و ایجاد آسان
 • کم بودن موانع برای ورود

چالش ها:

 • پذیرش کم و کاربرد در سراسر جهان
 • پشتیبانی محدود از میراث و شبکه محدود
 • نوسان ارزهای رمزپایه
 • دسترسی محدود به دستگاه ها

کیف پول بلاک چین برای ایرانی ها

چرا کیف بلاک چین برای ایرانیان مناسب نیست؟

در دسترس نبودن اپلیکیشن کیف پول بلاک چین یکی از مواردی است که استفاده ایرانیان را از این کیف پول محدود می کند. ایرانیان نمی توانند نسخه اندروید یا IOS آن را از فروشگاه های معبر دانلود و نصب کنند. البته برخی از سایت ها نسخه آن را ارائه می دهند اما مسئولیت ایمن بودن آنها بر عهده خود شماست. اگر نسخه ای غیرمعتبر را نصب کنید، باید منتظر عواقب آن که از دست رفتن سرمایه تان است، باشید.

به غیر از دانلود از فروشگاه های معتبر، برای نصب این اپلیکیشن، می توانید از طریق ثبت نام در سایت نیز اقدام کنید. البته این مورد هم با مشکلاتی همراه است. مهمترین مشکل در این رابطه “ثبت نام” است. برای ثبت نام کاربر نیاز به ثبت ایمیل و رمز عبور دارد. خیلی ها در هنگام ثبت ایمیل نگران هک شدن و امنیت اطلاعات ثبت شده خود می باشند. بنابراین این یک ریسک است که می تواند سرمایه موجود در کیف پول شما را به خطر بیاندازد.

عدم پشتیبانی از ارزهای مختلف

خب اگر توانستید از مشکلات نصب و ثبت نام بگذرید، نوبت به استفاده از امکانات این کیف پول می رسد. پشتیبانی و امنیت دو ویژگی ضروری کیف پول های مجازی است. کیف پول بلاک چین تنها از چهار ارز بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش و استلار پشتیبانی می کند و اگر بخواهید با ارزهای دیگری کار کنید، نیاز به کیف پول دیگری خواهید داشت. پس اگر قرار است کیف پول دیگری را استفاده کنید، چرا در بلاک چین ثب نام کنید؟

ذخیره سازی کلید خصوصی در سرور

استفاده کردن از کیف پول بلاکچین باعث ذخیره کلید خصوصی در سرور می شود و همین امر باعث نگرانی خیلی از کاربران شده است. خیلی از کارشناسان معتقدند که کلید خصوصی حکم رمز گاوصندوق را دارد و ذخیره آن در سرور اشتباه بزرگی است، هرچند آن سرور امنیت بالایی داشته باشد و 100 درصد تضمین امینت بدهد.

نگرانی در مورد امینت سیستم بلاک چین

هیچ سیستمی هر چقدر هم که ادعا داشته باشد، امنیت ندارد. سیستم بلاک چین هم در این مورد استثنا نیست. یکی از این نگرانی ها، حمله سیبل (Sybil) است که اقدامی برای کنترل شبکه همتا با ایجاد هویت های جعلی می باشد. این هویت های جعلی در واقع توسط هویت های واقعی کنترل می شوند و آنها را قادر می سازد در نظرسنجی ها و رای اضافه انتخابات شرکت کنند که این امر می تواند تاثیر زیادی بر روی نتایج و صحت و سقم آنها داشته باشد. حمله سیبل بسیار مخرب بوده و به راحتی پنهان خواهد شد. زیرا تشخیص حساب های جعلی کار دشواری است و می توانند مشکلات داخلی زیادی را به وجود آورند.

کیف پول بلاک چین برای ایران

کیف پول بلاک چین برای ایران

همانطور که ذکر شد سیستم ها هر چقدر هم که ایمن باشند، از حملات هکرها در امان نیستند. با این حال اگر تمامی مسائل امنیتی را رعایت کنید، تا حد زیادی می توانید باعث کاهش خطرات شوید. مهمترین نگرانی ایرانیان برای استفاده از کیف پول بلاک چین، عدم دسترسی ایرانیان به نسخه اصلی در فروشگاه های معتبر است. همچنین مشکلات مربوط به امینت اطلاعات از دیگر نگرانی هاست که در مورد استفاده از بلاکچین وجود دارد. همچنین توصیه می شود از کیف پولی استفاده کنید که ارزهای مختلف را پشتیبانی می کند. در ارز فردا این کیف پول ها و صرافی های معتبر به شما معرفی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *