شاخص گردش پول چیست؟

شاخص گردش پول (MFI) یک شاخص حرکت محبوب است که برای شناسایی شرایط خرید و فروش بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد. در این راهنما در مورد MFI بیشتر بیاموزید، از جمله اینکه چرا معامله گران از این شاخص در استراتژی های خود استفاده می کنند. همچنین علاوه بر این موارد می توانید از نوسان گیری ارز دیجیتال برای ترید استفاده کنید.

شاخص گردش پول چیست؟

شاخص گردش پول MFI

شاخص جریان پول (MFI) یک نوسانگر فنی است که جریان ورودی و خروجی پول به یک دارایی را در طی یک دوره زمانی اندازه گیری می کند. برای ارزیابی فشارهای خرید و فروش در یک بازار معین، هم قیمت و هم حجم آن بررسی می شود. تحلیلگران دریافتند که حجم به تنهایی اندازه مشخصی از حرکت نیست – آنچه که واقعاً معامله گران باید به آن توجه کنند، واکنش بازار به تغییرات قیمت است. به همین دلیل است که MFI به دنبال حرکت قیمت است تا تأیید کند که آیا حرکت شدیدتری به سمت بالا یا پایین وجود دارد که نشانگر حساسیت بازار است.

شاخص جریان پول چگونه کار می کند؟

شاخص جریان پول با نوسان در مقیاس صفر تا 100 کار می کند. شکل ارائه شده در انتهای محاسبه MFI در این مقیاس رسم می شود تا سیگنال های خرید و فروش بیش از حد را ارائه دهد. اگر میزان MFI بالاتر از 80 باشد، بازار خرید بیش از حد در نظر گرفته می شود، در حالی که کاهش 20 به پایین سیگنالی برای فروش بیش از حد است. در سیستم عامل IG، اگر MFI بیش از 80 باشد، خط قرمز نشان داده می شود و اگر به زیر 20 برسد، سبز به نظر می رسد. تئوری شاخص MFI این است که وقتی این سطوح برآورده می شود، به زودی قیمت بازار معکوس خواهد شد و معامله گران باید به فکر باز کردن موقعیت برای استفاده از حرکت باشند.

همچنین توجه به نکاتی که در آن قیمت دارایی و شاخص جریان پول سیگنال های متناقضی را ارائه می دهند بسیار مهم است – این به عنوان واگرایی شناخته می شود. به عنوان مثال، اگر قیمت در حال افزایش بالاتری باشد ، اما MFI به سطوح جدید مربوطه نرسد، این یک واگرایی نزولی خواهد بود. این نشان می دهد که ممکن است به زودی فشار فروش ایجاد شود. با این حال، اگر قیمت به پایین ترین سطح سقوط کند، اما MFI از این حرکت پیروی نمی کند، ممکن است شاخص واگرایی صعودی و فشار قریب الوقوع خرید باشد. لازم به یادآوری است که یک واگرایی همیشه نتیجه معکوس ندارد. MFI می تواند سیگنال های نادرستی تولید کند – این موارد زمانی اتفاق می افتد که شاخص فرصت خوبی برای تجارت دارد، اما قیمت بازار مطابق انتظار حرکت نمی کند. اگر یک تاجر استراتژی مناسب مدیریت ریسک را اجرا نکند، این می تواند منجر به ضررهای غیرمنتظره شود.

به طور کلی می توان اینگونه بیان کرد که شاخص گردش پول به این معناست:

 • شاخص جریان پول (MFI) شاخصی است که با تجزیه و تحلیل داده های قیمت و حجم، فشار فروش و خرید را اندازه گیری می کند.
 • نشانگر MFI بین 0 تا 100 تغییر می کند.
 • شرایط خرید بیش از حد زمانی اتفاق می افتد که MFI به بالای 80 برسد. MFI زیر 20 نشان دهنده وضعیت فروش بیش از حد است.

شاخص گردش پول

فرمول شاخص گردش پول (MFI)

شاخص جریان پول (MFI) با استفاده از مراحل زیر قابل محاسبه است:

1 – قیمت معمول یک دوره را محاسبه کنید.

قیمت معمولی = (پایین ترین قیمت+ بالاترین قیمت + قیمت نهایی) / 3

اگر قیمت معمول امروز بیشتر از دیروز باشد، این نشان دهنده جریان مثبت پول است. اگر قیمت معمول پایین تر باشد، این به معنای جریان منفی پول است. مجموع پول مثبت در طی دوره های خاص جریان مثبت پول و مجموع پول منفی در دوره های خاص جریان منفی پول ایجاد می کند.

2 – جریان پول خام را محاسبه کنید.

جریان پول خام = حجم x قیمت معمولی

3 – نسبت پول را محاسبه کنید.

نسبت پول = جریان پول مثبت 14 دوره ای / جریان پول منفی 14 دوره ای

 • اگر قیمت معمولی امروز بیشتر از قیمت معمولی دیروز باشد، جریان مثبت پول محسوب می شود. اگر قیمت امروز کمتر باشد، جریان منفی پول در نظر گرفته می شود.
 • جریان پول مثبت جمع پول مثبت در تعداد دوره های مشخص شده است.
 • جریان منفی پول جمع پول منفی در تعداد دوره های مشخص شده است.

4 – شاخص جریان پول (MFI) را محاسبه کنید.

شاخص جریان پول = 100 – [100 / (1 + نسبت پول)]

نحوه خواندن شاخص گردش پول (MFI)

MFI در طی یک روند بهترین عملکرد را دارد. MFI می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا هنوز باید در ادامه روند سرمایه گذاری بمانید یا در یک چرخش قریب الوقوع سرمایه گذاری کنید. سه روش وجود دارد که بازرگانان MFI را تفسیر می کنند:

نشانه 1: جهت کلی

اولین چیزی که می توانید از MFI یاد بگیرید جهت کلی آن است.

 • هنگامی که MFI در حال حرکت به سمت بالا است ، پول به دارایی سرازیر می شود.
 • هنگامی که MFI در حال حرکت به سمت پایین است ، پول از دارایی خارج می شود.

می توانید با استفاده از این دانش پیش بینی کنید که دارایی بر اساس آن عکس العمل نشان می دهد:

 • وقتی پول وارد یک دارایی می شود ، تقاضا بیش از عرضه است. قیمت دارایی افزایش می یابد.
 • وقتی پول از دارایی خارج می شود ، عرضه بیش از تقاضا است. قیمت دارایی سقوط خواهد کرد.

بدون استفاده از شاخص های اضافی ، این یک پیش بینی کوتاه مدت است. اگرچه درست است که قیمت دارایی در هنگام وارد یا خارج شدن پول به ترتیب افزایش یا کاهش می یابد ، اما جهت MFI به تنهایی هیچ نشانه ای از دوام این حرکت را برای شما فراهم نمی کند.

شاخص گردش پول

نشانه 2: مناطق بیش از حد خرید و فروش بیش از حد

یک روش کم خطرتر و متداول برای تفسیر MFI تجارت مناطق بیش از حد فروخته شده و بیش از حد خریداری شده است. منطق این استراتژی ساده است: از آنجا که مقدار MFI بین 0 تا 100 در نوسان است ، بازار باید به شرایط بسیار کمی نزدیک شود. چنین شرایط ویژه ای فرصت های سودآوری را برای یک سرمایه گذاری فراهم می کند.

 • وقتی ارزش MFI به بیش از 80 برسد ، دارایی خریداری شده بیش از حد در نظر گرفته می شود.
 • هنگامی که MFI به مقدار زیر 20 برسد ، دارایی فروخته شده در نظر گرفته می شود.

بر اساس این نشانه ها ، معامله گران پیش بینی می کنند که اکنون بازار چرخش خواهد کرد:

 • وقتی مقدار MFI به مقدار بیش از 80 برسد ، دارایی برای مدتی به سمت بالا حرکت کرده است. ارزش بالای MFI پیش بینی می کند که این حرکت به زودی پایان یابد و بازار برگردد.
 • وقتی مقدار MFI به زیر 20 برسد ، دارایی برای مدتی به سمت پایین حرکت کرده است. ارزش پایین MFI پیش بینی می کند که این حرکت به زودی پایان یابد و بازار به چرخش درآید.

برای درک این پیش بینی، در نظر بگیرید که قیمت یک دارایی فقط توسط رابطه عرضه و تقاضا تعیین می شود. حتی اگر یک شرکت عملکرد خوبی داشته باشد ، سهام آن تنها در مواقعی که تقاضا بیش از تقاضا باشد ، می تواند افزایش یابد. در این صورت ، این ممکن است به طور منظم اتفاق بیفتد، اما همیشه غیرممکن است. شرایط بسیاری وجود خواهد داشت که در آن همه معامله گرانی که می توانند و می خواهند دارایی را خریداری کنند ، فروشندگان بیش از خریداران هستند – حتی اگر دارایی کامل باشد ، بازار باید سقوط کند. همین امر در شرایطی اعمال می شود که هر کسی که مایل و قادر به فروش است اقدام به فروش کرده است – قیمت دارایی باید افزایش یابد.

MFI به شما کمک می کند تا این موقعیت ها را شناسایی کرده و از آنها سود ببرید. برخی از معامله گران نیز مقادیر مختلفی را برای مناطق بیش از حد خرید و فروش زیاد تعریف می کنند. آنها فقط ممکن است در سقوط قیمت ها سرمایه گذاری کنند که بازار بالای 90 یا زیر 10 یا حتی 95 و 5 حرکت کند.

شاخص گردش پول

نشانه 3: واگرایی

مهمترین و نادرترین سیگنال MFI واگرایی از حرکت قیمت است. واگرایی زمانی اتفاق می افتد که اندیکاتور در خلاف جهت قیمت حرکت کند. دو نوع واگرایی وجود دارد: واگرایی صعودی – واگرایی نزولی.

 • در واگرایی صعودی بازار قیمت های پایین تری را ثبت خواهد کرد، در حالی که MFI قیمت های بالاتری را ثبت می کند.
 • در واگرایی نزولی بازار قیمت های بالاتری را ثبت می کند، در حالی که MFI قیمت های پایین تری را ثبت می کند.

شاخص گردش پول

نحوه ترید با شاخص گردش پول

شما می توانید هر یک از نشانه های MFI را به صورت جداگانه معامله کنید یا آنها را با یک استراتژی بزرگ ترکیب کنید. بیایید هر امکان را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

معامله هم جهت MFI

 • این ساده ترین و پرخطرترین استراتژی است، اما همچنین یک استراتژی با بالاترین پتانسیل است:
 • هنگامی که MFI در حال حرکت به سمت بالا است، روی یک گزینه بالا سرمایه گذاری کنید.
 • هنگامی که MFI در حال حرکت به سمت پایین است، روی یک گزینه کم سرمایه گذاری کنید.

این نوع استراتژی بسیار آسان است به طوری که حتی تازه واردان کامل می توانند آن را اجرا کنند. همچنین می تواند به شما پول زیادی برساند. از آنجا که MFI همیشه رو به بالا یا پایین است، شما می توانید در هر زمان سرمایه گذاری کرده و معاملات زیادی انجام دهید. اگر بسیاری از معاملات را برنده شوید، می توانید درآمد زیادی نیز کسب کنید. از آنجا که جهت MFI به تنهایی یک پیش بینی کوتاه مدت است ، بهتر است آن را ایمن بازی کنید و مدت انقضا بیش از یک دوره را انتخاب کنید. همچنین می توانید MFI را با شاخص های دیگر ترکیب کنید. این شاخص ها سیگنال ها را فیلتر می کنند، به این معنی که شما سیگنال های کمتری ایجاد خواهید کرد اما می توانید معاملات بیشتری را بدست آورید. شما در حال تجارت پتانسیل امنیت هستید که می تواند یک حرکت هوشمندانه باشد. به عنوان مثال، برخی از معامله گران MFI را با میانگین متحرک ترکیب می کنند. آنها فقط زمانی سرمایه گذاری می کنند که MFI و میانگین متحرک در یک جهت باشند.

برخی از معامله گران نیز قبل از سرمایه گذاری در جهت MFI منتظر رویدادهای ویژه هستند. به عنوان مثال، برخی از معامله گران هنگام چرخش جهت سرمایه گذاری می کنند، به عنوان مثال هنگامی که جهت از بالا به پایین تغییر می کند، در یک گزینه کم سرمایه گذاری می کنند. این افراد امیدوارند که در ابتدای حرکت با سرمایه گذاری شانس خود را افزایش دهند. این روشها را با یک حساب آزمایشی امتحان کنید و خود تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از آنها استفاده کنید.

شاخص گردش پول

تجارت اشباع خرید و اشباع فروش MFI

این استراتژی خطر کمتری دارد اما سیگنال های کمتری نیز خواهد داشت. هنگامی که MFI به منطقه خرید و فروش بیش از حد یا فروش بیش از حد می رسد، شما در جهت مخالف حرکت قبلی سرمایه گذاری می کنید.

 • هنگامی که MFI به منطقه خرید بیش از حد رسید، شما در یک گزینه کم سرمایه گذاری می کنید.
 • هنگامی که MFI به بیش از حد فروخته شده برسد، شما در یک گزینه بالا سرمایه گذاری می کنید.

مشکل این استراتژی این است که روندهای طولانی گاهی MFI را برای مدت طولانی در یک منطقه شدید نگه می دارند. در بازه های زمانی کوتاه، همانطور که از آنها با گزینه های باینری استفاده می کنید، این خطر محدود است، به همین دلیل است که می توانید تصمیم بگیرید با آن کار کنید. به هر حال باید بتوانید درآمد کسب کنید. استفاده از یک حساب آزمایشی به شما کمک می کند زمان بندی مناسبی را پیدا کنید.

روش دیگر ، شما همچنین می توانید استراتژی خود را تغییر دهید تا کمی از امور مطمئن شوید:

برخی از معامله گران فقط وقتی سرمایه گذاری می کنند که MFI از یک منطقه شدید خارج شود. اکنون بازار چرخیده است. مشکل این استراتژی این است که شما دیرتر وارد جنبش می شوید، به همین دلیل زمان کوتاه تر شده و زمان بندی شما باید دقیق تر باشد. انقضا را کوتاه کنید و از یک حساب آزمایشی استفاده کنید تا بدانید که می توانید سرمایه گذاری خود را به خوبی انجام دهید. برخی از تجار منطقه شدید MFI را محدود می کنند. بسته به ترجیح شما، فقط وقتی سرمایه گذاری کنید که MFI به مقدار بیش از 90 و زیر 10 یا بالاتر از 95 و زیر 5 برسد. این داد و ستد می تواند ارزش آن را داشته باشد، اما باید از زیاده روی در آن اجتناب کنید.

تجارت واگرایی های MFI

این امن ترین استراتژی است، اما همچنین استراتژی ای است که به ندرت سیگنال ایجاد می کند. متأسفانه واگرایی نادر است. ابتدا باید یک روند خوب پیدا کنید، سپس باید منتظر بمانید تا MFI از آن جدا شود. علاوه بر این، همه روندها از هم جدا نمی شوند و ممکن است وقت خود را تلف کرده باشید. برای تعادل بخشیدن به این نادر بودن سیگنال ها، می توانید در معاملات کمی بیشتر، تا 5 درصد مانده حساب کلی خود، سرمایه گذاری کنید. تا زمانی که بدانید با انقضا چه کاری انجام می دهید، باید معاملات کافی برای توجیه چنین سرمایه بالایی کسب کنید.

ترکیب استراتژی ها

سرانجام ، می توانید این استراتژی ها را ترکیب کنید. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید این کار را انجام دهید:

ایجاد سیگنال های بیشتر. هنگامی که چندین نشانگر MFI را معامله می کنید، می توانید سیگنال های بیشتری ایجاد کرده و درآمد بیشتری کسب کنید. به عنوان مثال، معامله گران واگرایی MFI همیشه باید معاملات MFI’s extreme مناطق را حداقل در نسخه محدودتر اضافه کنند. به هر حال آنها باید یک روند طولانی را کنترل کنند ، بنابراین ممکن است وقتی MFI بالای 90 یا زیر 10 حرکت می کند، سرمایه گذاری کنند. سایر استراتژی ها نیز احتمالات مشابهی را ارائه می دهند. سعی کنید روشی را پیدا کنید که متناسب با رویکرد شخصی شما باشد.
تجارت دقیق تر. هنگامی که MFI از بازار خارج شد، می توانید از مناطق بیش از حد خرید و فروش بیش از حد استفاده کنید تا زمان مناسب برای سرمایه گذاری را پیدا کنید. شما قبلاً می دانستید که حرکت فعلی باید پایان یابد، بنابراین می توانید یک چارچوب زمانی دیگر را جستجو کنید و موارد MFI را کنترل کنید. هنگامی که بازار به منطقه ای رسید، می دانید که تغییر جهت نزدیک است.

ایمن سازی سیگنال ها. سرانجام، می توانید سیگنال های اضافی برای ایمن سازی استراتژی خود داشته باشید. امکانات شما نامحدود است. به عنوان مثال، برخی از معامله گران از سازه های کندل برای پیش بینی زمان چرخش بازار پس از رسیدن به یکی از افراط های MFI استفاده می کنند. برخی دیگر از میانگین متحرک استفاده می کنند و هنگامی که MFI در یک منطقه شدید قرار دارد، چرخش می کنند. ترکیب چندین شاخص می تواند ایده خوبی برای کسب درآمد بیشتر با تلاش بسیار محدود باشد.

شاخص گردش پول

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *