ترید ارز دیجیتال بر اساس پرایس اکشن

تریدرها روش های متنوع زیادی برای بررسی و تحلیل بازار دارند که با توجه به شرایط و موقعیت ها هر کدام از این موارد را استفاده می کند. یکی از روش هایی که تریدرها از آن برای تحلیل بازار استفاده می کنند پرایس اکشن است که در واقع بررسی قیمت ها بدون استفاده شاخص هست. در این مقاله توضیحاتی کاملی درباره پرایس اکشن و چگونگی ترید ارز دیجیتال بر اساس پرایس اکشن در اختیار کاربران قرار می گیرد، امیدواریم این اطلاعات برای تریدرها مفید باشد.

ترید ارز دیجیتال بر اساس پرایس اکشن

پرایس اکشن (Price Action) چیست؟

پرایس اکشن یکی از روش هایی است که تریدرهای (معامله گرهای) بازار با توجه به قیمت های مختلف یک ارز دیجیتال، شرایط آن را بررسی می کنند و براساس آن تحلیل برای خرید یا فروش آن ارز اقدام می کنند. همه شاخص های بررسی و تحلیل بازار در این روش کنار گذاشته شده و تنها نموداری که در این روش بررسی می شود نمودار قیمتی در بازه های زمانی مختلف است.

گاهی ممکن است بررسی بعضی شاخص ها و تحلیل هایی مانند تحلیل فاندامنتال موجب سردرگمی و حواس پرتی تریدرها شود، اما با بررسی نمودار قیمت ها می توان به سادگی بازارهای مختلف را تحلیل کرد. روش استفاده از پرایس اکشن یکی از موثرترین روش های تحلیل بازار است.

استفاده از استراتژی های پرایس اکشن در معاملات ارزهای دیجیتال

به منظور اینکه بتوانید به درستی از تحلیل پرایس اکشن استفاده کنید باید مفاهیم مختلفی را درک کنید و اطلاعاتی کاملی در آن زمینه داشته باشید. مفاهیم مورد نظر برای تحلیل پرایس اکشن شامل پشتیبان، مقاومت و خط روند می شود. با توجه به این موضوع که تقاضای مشتریان است که قیمت دارایی های بازار را مشخص می کند بنابراین با توجه به این تقاضا ها می توان الگویی از تقاضای مشتریان پیدا کرد که در پیش بینی قیمت ها به تریدرها کمک کند.
منظور از سطوح مقاومت و پشتیبانی است سطوح مهم قیمت یک دارایی است و با کاهش تقاضا است که قیمت را به سمت یک نقطه خاص هدایت می کند، در این مواقع اگر تغییرات قیمت یک دارایی رو به پایین باشد آن را سطح پشتیبانی و اگر رو رو به بالا باشد آن را سطح مقاومت می گویند.

پشتیبانی در پرایس اکشن

اگر در نمودار قیمت ها، قیمت یک دارایی از یک سطحی بالاتر باشد به آن سطح پشتیبانی می گویند. پشتیبانی زمانی قوی تر می شود که قیمت از این سطح بالاتر برود.

مقاومت در پرایس اکشن

اگر قیمت از یک سطح مشخص بالاتر نرفت به آن سطح، سطح مقاومت گفته می شود. مقاومت قوی زمانی اتفاق می افند که قیمت از این سطح خیلی پایین تر باشد.

خط روند پرایس اکشن

اگر می خواهید در دراز مدت روند افت و خیز بازار را بررسی کنید از خط روند استفاده کنید که به کمک آن می توانید ببینید که در بازار چه تغییراتی اتفاق افتاده است. خط روند با استفاده از سطوح مقاومت و پشتیبانی قابل تشخیص است و اگر قیمت از سطوح پشتیبانی و مقاومت عبور کند روند تغییر کرده است.

ترید ارز دیجیتال بر اساس پرایس اکشن

استفاده از بازه های زمانی در پرایس اکشن در تحلیل ارز دیجیتال

در روش پرایس اکشن بهترین کار استفاده از بازه های زمانی مختلف است، بهتر است ابتدا از بازه های زمانی بزرگتر استفاده کنید و سپس بازه های زمانی کوچک را بررسی و تحلیل کنید، با این کار می توان تحلیل بهتر و قوی تر داشت و در ادامه با بررسی باه های زمانی کوچکتر از بهترین گزینه های خرید و فروش استفاده کرد. بسیاری از تریدرها بازه های زمانی بلند مدت و کوتاه مدت را به صورت زیر تقسیم می کنند.

  •  بازه های زمانی بلند مدت: بازه های زمانی بالاتر از 4 ساعت، بازه های زمانی 6و 12 ساعته و همینطور 3 روزه هفتگی، ماهانه در این دسته قرار می گیرند.
  •  بازه های زمانی کوتاه مدت: بازه های زمانی زیر 4 ساعت، بازه های زمانی 5، 15 و 30 دقیقه و همینطور 1، 2 و 3 ساعته در این بازه قرار می گیرند.

ترید ارز دیجیتال بر اساس پرایس اکشن

مزیت های تحلیل ارز دیجیتال بر اساس پرایس اکشن

بررسی نمودار قیمت ها در بازه های زمانی بالا موجب می شود که روش پرایس اکشن را به درستی درک کنید به همین دلیل می توان گفت ساختار پرایس اکشن در بازه های زمانی کوتاه با کمک بازه های زمانی بالا ساخته می شود. مهمترین مزیت استفاده از پرایس اکشن سادگی استفاده از آن نسبت به سایر روش ها و نمودارهای پیچیده است اما باید بدانید که این روش نیز مانند استفاده از شاخص RSI، یک روش کامل نیست و افراد مختلف می توانند با استفاده از این روش در مورد یک دارایی خاص نتایج مختلفی بدست بیاورند.

سریع بودن این روش یکی دیگر از مزیت های روش پرایس اکشن است و می توان با بررسی و تحلیل نمودار قیمت ها و و رفتار خریداران و فروشنده ها برای خرید فروش تصمیم گرفت. به یاد داشته باشید که استفاده از شیوه پرایس اکشن برای تازه کاران بسیار سادده است و غالبا منجر به سودآوری می شود. لزومی ندارد که در مرحله ابتدایی کار به تمامی استراتژی های پرایس اکشن مسلط شوید کافی است شروع کنید به مرور زمان به سایر روش ها نیز مسلط خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *