آموزش استخراج بیت کوین

بازار معاملات ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته طرفداران بسیاری پیدا کرده است و افراد زیادی نیز برای سرمایه گذاری وارد آن شده اند، در مطالب قبل در مورد خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال صحبت شد، در این مقاله به آموزش استخراج بیت کوین می پردازیم.

علاوه بر خرید بیت کوین می توان از طریق استخراج بیت کوین هم در آمدزایی و سرمایه گذاری کرد. زمانی که بیت کوین می خرید با توجه به مبلغی که پرداخت می کنید مقداری بیت کوین به دست می آورید در فرآیند استخراج مراحل متفاوتی را باید طی کرد تا بتوان بیت کوین بدست آورد. در این مقاله تمامی جزییات مربوط به ماینینگ بیت کوین را توضیح خواهیم داد.

استخراج یا ماینینگ بیت کوین چیست؟

منظور از ماینینگ یا استخراج بیت کوین مراحلی است که در جریان آن بیت کوین تولید می شود، این فرایند شامل انجام تراکنش های مربوط به ارزهای دیجیتال یا تایید این تراکنش هست.

برای توضیح بیشتر باید بگوییم که ارزهای دیجیتال دارای یک شبکه غیر متمرکز هستند و غیر متمرکز بودن به این معنی است که هیچ نهادی مالک آن نیست و در فرایند تولید و تراکنش های آن دخل و تصرفی ندارد. با توجه به این موضوع پس کسانی که که تراکنش های مربوط به بیت کوین را انجام می دهند و تایید می کنند همان کاربران بیت کوین هست و بابت این کار بیت کوین دریافت می کنند. به این فرایند استخراج بیت کوین می گویند.

تمامی بیت کوین های قابل استخراج 21 میلیون هستند که تا به حال 16 میلیون آن ها استخراج شده است، با توجه به این اطلاعات اگر قرار باشد که هر شخص بتواند با خرید دستگاه استخراج بیت کوین به راحتی به تولید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال بپردازد ثبات شبکه از بین می رود و در زمان کوتاهی تمامی بیت کوین ها استخراج می شوند.

به منظور جلوگیری از این اتفاق در همان ابتدای شروع به کار بیت کوین “سختی استخراج” در این شبکه تعریف شد. مفهوم سختی استخراج اینگونه تعریف شده است که تولید هر بلاک در بلاک چین بیت کوین باید زمانی معادل 10 دقیقه طول بکشد. این سختی با توجه به قدرت پردازش دستگاه های استخراجی تنظیم می شود اگر قدرت پردازش دستگاهی زیاد باشد سختی استخراج افزایش پیدا می کند تا دستگاه نتواند زودتر از 10 دقیقه بلاک را تولید کند و در نتیجه بیت کوین استخراج کند، با این روش می توان تولید بیت کوین را کنترل کرد.

از طرف دیگر در زمان راه اندازی شبکه غیر متمرکز بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو رویداد هاوینگ را در شبکه تعریف کرد. در این رویداد که هر 4 سال یکبار اتفاق می افتد، تولید بیت کویت به نصف کاهش پیدا می کند و همین موضوع منجر به کمیاب شدن بیت کوین می شود.

استخراج بیت کوین

ماینر بیت کوین کیست؟

کسانی که کار ارسال بیت کوین را انجام می دهند و تراکنش های بیت کوین را انجام می دهند را ماینر بین کوین می گویند. همانطور که در بالا اشاره شد استخراج کنندگان برای انجام این کار بیت کوین دریافت می کنند. در حقیقت استخراج‌ کنندگان کارمزدی که کاربران بیت‌ کوین برای تراکنش‌ ها در پرداخت می کنند، دریافت می کنند. ماینرها با ایجاد بلاک از تراکنش‌ های معتبر و اتصال آنها به بلاک چین بیت کوین تولید می کنند.

ماینرها به دستگاه‌ های کامپیوتری بسیار قوی برای تولید بیت‌کوین نیاز دارند این دستگاه با صرف زمان و برق زیادی بیت کویت تولید می کنند. برای تهیه این تجهیزات و دستگاه شخص ماینر باید پول زیادی هزینه کند. با توجه به این توضیحات می دانیم که اشخاص استخراج کننده بدون خرید بیت کوین و با صرف هزینه و انرژی بسیار زیادی می تواند بیت کوین بدست بیاورد. در واقع اصلی ترین وظیفه ماینرها، ایجاد ارز جدید، امن‌ سازی شبکه ارز و تایید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین است.

استخراج بیت کوین در ایران

تجهیزات استخراج بیت کوین

برای استخراج بیت کوین به دستگاه های ماینر نیاز است که از طریق آن بتوان فرایند ماینینگ را انجام داد.

دستگاه استخراج بیت کوین

این دستگاه های سخت افزاری در فرایندی بسیار پیچیده معادلات مختلف ریاضی را حل می کنند و هر دستگاهی این معادله را زودتر حل کند، بیت کوینی که تولید می شود به همان دستگاه بعنوان پاداش داده می شود. بنابراین گزینه قدرت پردازش در دستگاه های ماینر بسیار مهم است.

برای استخراج بیت کوین داشتن دستگاه‌ هایی با پردازش قدرتمند و برق قوی بسیار ضروری است. با توجه به اینکه هر شخص در نظر دارد چقدر بیت کوین استخراج کند، تجهیزات ماینینگ متفاوت است. با این حال در همه موارد داشتن تجهیزاتی مانند دستگاه استخراج مخصوص، برق، کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب، کیف پول بیت کوین، اینترنت ثابت، استخر بیت کوین و فن برای تهویه ضروری است.

دستگاه استخراج بیت کوین

در گذشته، اشخاص می توانستند از طریق دستگاه های شخصی خود بیت کوین استخراج کنند اما در حال حاضر می توان از دستگاه های قدرتمند برای انجام این کار استفاده کرد. برای استخراج بیت کوین می توان از ای‌ سیک استفاده کرد.  ASIC ها، تراشه‌ هایی هستند که برای استخراج بیت کوین استفاده می شوند و روی مادربوردها سوار می شوند. در واقع با استفاده از سخت‌افزار ASIC شانس دستیابی به این پاداش در استخراج ارز دیجیتال افزایش می‌یابد.

برق قوی و تجهیزات مناسب

دستگاه های ماینینگ برای استخراج بیت کوین به برق زیادی نیاز دارند و این برق قوی باید با تجهیزات مناسب به دستگاه های استخراج وصل شوند تا مشکلی برای دستگاه ها و نهایتا فرایند استخراج ایجاد نشود. مصرف برق خانگی و خدماتی برای تولید بیت کوین در ایران ممنوع است.

کیف پول بیت کوین

به منظور ذخیره درآمد حاصل از ماینینگ هر شخص ماینر باید کیف پول مخصوص خود را داشته باشد، کیف پول می تواند سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. هر شخص می تواند هر نوع از این کیف پول ها رو با توجه به درآمد کم یا زیاد خود انتخاب کند. اپلیکیشن های مخصوص موبایل کیف پول های رایگانی هستند که به راحتی روی دستگاه های قابل نصب هستند.

اینترنت ثابت

یکی از موارد مهم برای استخراج بیت کوین داشتن اینترنت ثابت و بدون قطعی است. برای استخراج باید از اینترنت ثابت با سرعت و حجم بالا کمک گرفت.

دستگاه تهویه

با توجه به تولید گرمای یاد دستگاه های ایتخراج استفاده از تجهیزات تهویه قوی و مناسب برای افزایش کارایی دستگاه های ماینینگ و دوام بیشتر آن ها ضروری است.

استخر بیت کوین چیست؟

با توجه به وجود دستگاه های قدرتمند استخراج بیشتر ماینرها ترجیح می دهند با پیوستن به استخرهای استخراج شانس خود را برای ساخت بلاک و استخراج بیت کوین افزایش دهند. عملکرد استخرهای ماینینگ به این صورت است که اشخاص دستگاه های ماینینگ خود را به یک استخر وصل می کنند و از این طریق قدرت پردازش استخر افزایش و شانس حل کردن بلاک بیشتر می شود.  

پس تولید بلاک ها هر ماینر با توجه به مقدار هشی که آن دستگاه در اختیار استخر قرار داده است و توان پردازش دستگاه، سهم بیت کوین خود را بدست می آورد. در حال حاضر بدون اتصال به یک استخر استخراج شانس تولید بلاک بسیار کاهش یافته است مگر اینکه یک شخص دستگاه های ماینر زیادی داشته باشد. برای اینکار باید حتما یک استخر ماینینگ معتبر و قابل اعتماد پیدا کرد.

استخراج بیت کوین

استخراج ابری بیت کوین

برخی شرکت ها تجهیزات ماینینگ را به مشتریان خود اجاره می دهند، با این روش تهیه تجهیزات و نگهداری آن ها به عهده شرکت اجاره دهنده و پرداخت هزینه آن ها به عهده شخص اجاره کننده است.

شخص اجاره کننده از طریق سیستم و حساب کاربری خود تنها می تواند اطلاعات را مشاهده کند. با توجه به اینکه در این روش نیاز هایی مانند مکان و تجهیزات برای استخراج بیت کوین برطرف می شود باید آن را روش خوبی دانست اما گزینه هایی مانند عدم کنترول، سود پایین و درصد بالای کلاهبرداری از مهمترین معایب این روش ماینینگ هستند.

توصیه می کنیم تا از روش های ماینینگ و اعتبار این شرکت های آگاهی و اطلاع کافی بدست نیاورده اید برای پیوستن به آن ها عجله نکنید چرا که غالبا منجر به پشیمانی کاربران خواهند شد.

استخراج ابری بیت کوین

بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین

دستگاه های ماینینگ بیت کوین دارای برند ها و مشخصات و ویژگی های متفاوتی هستند، برای خرید دستگاه‌ استخراج بیت کوین باید اطلاعات کاملی از دستگاه مورد نظر و مقایسه آن با سایر دستگاه ها را انجام داد و نهایتا بهتری گزینه را انتخاب کرد.

عواملی که در زمان خرید دستگاه‌ استخراج باید در نظر گرفت گزینه هایی مانند مصرف برق، قدرت دستگاه و قیمت دستگاه است که با توجه به این گزینه ها می توان از میان برندهای معتبر انتخاب مناسبی داشت.

معتبرترین برندهای دستگاه استخراج بیت کوین

در هنگام انتخاب ماینینگ باید به مدت زمان بازگشت سرمایه، سودآوری، طول عمر دستگاه توجه کرد و لزوما دستگاه های با قیمت بالا بهترین انتخاب نیستد. برندهای از معتبرترین برندهای دستگاه استخراج بیت کوین به شما می آیند:

  • کنان (Cannan)
  • بیت مین (Bitmain)
  • اینوسیلیکون (Innosilicon)
  • ای ‌بنگ (Ebang)
  • میکرو بی‌تی‌ (MicroBT)
استخراج بیت کوین در ایران

استخراج بیت کوین در ایران یک فعالیت قانونی است در صورتی که مجوزهای مورد نیاز برای این فعالیت را از وزارت صنعت دریافت کنید. در حال حاضر امکان وارد کردن دستگاه های استخراج به صورت قانونی وجود دارد و اگر به صورت غیرقانونی نسبت به وارد کردن دستگاه ماینر اقدام کنید، امکان توقیف آن وجود دارد. همچنین در حاضر شرکت هایی در ایران وجود دارد که با اخذ مجوز از وزارت صنعت، دستگاه استخراج اجاره می دهند و شرایط را فعالان این حوزه، راحت تر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *