برنامه ترید Trading Plan چیست و چگونه آن را تنظیم کنیم؟

یک جمله قدیمی در تجارت وجود دارد که اگر موفق به برنامه ریزی نشوید، می خواهید شکست بخورید. ممکن است به نظر ناخوشایند برسد، اما افرادی که برای رسیدن به موفقیت جدی هستند، از جمله بازرگانان، همواره این جمله را به خاطر می سپارند. به طوری که اگر از هر تاجری که به طور مداوم درآمد کسب می کند، سوال کنید؛ احتمالاً خواهد گفت که دو گزینه دارید: 1) برنامه ریزی کنید یا 2) شکست بخورید. برنامه ترید Trading Plan در ترید ارزهای دیجیتال می تواند خطر ریسک های احتمالی را به حداقل برساند و برایتان ترسیم درستی از شرایط معاملات ایجاد کند.

برنامه ترید Trading Plan چیست

 

برنامه ترید Trading Plan چیست؟

برنامه ترید یک ابزار تصمیم گیری جامع برای فعالیت تجاری است. این کمک می کند تصمیم بگیرید که چه موقع و چه مقدار تجارت کنید. یک طرح تجاری باید یک برنامه شخصی باشد – می توانید از طرح شخص دیگری به عنوان یک طرح کلی استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که نگرش شخص دیگری نسبت به ریسک و سرمایه موجود می تواند بسیار متفاوت با برنامه شما باشد.

برنامه ترید می تواند شامل مواردی باشد که به نظر مفید است ، اما این طرح همیشه باید شامل موارد زیر باشد:

 • انگیزه برای تجارت
 • تعهد زمانی که می خواهید بپذیرید
 • اهداف تجاری
 • نگرش نسبت به ریسک
 • سرمایه موجود برای تجارت
 • قوانین مدیریت ریسک شخصی
 • بازارهایی که می خواهید تجارت کنید
 • استراتژی های شخصی
 • مراحل نگهداری سوابق

یک برنامه ترید با استراتژی معاملاتی متفاوت است، که دقیقاً نحوه ورود و خروج از معاملات را مشخص می کند. یک مثال از یک استراتژی معاملاتی ساده این است که “خرید بیت کوین در 5000 دلار و فروش آن در 6000 دلار”.

چرا به یک برنامه معاملاتی نیاز دارید؟

به یک برنامه ترید (طرح معاملاتی) نیاز دارید زیرا می تواند در تصمیم گیری منطقی معاملات و تعریف پارامترهای تجارت ایده آل کمک کند. یک طرح تجاری خوب کمک می کند تا از تصمیم گیری لحظه ای و احساسی خودداری کنید. مزایای یک برنامه ترید شامل موارد زیر است:

 • تجارت راحت تر: تمام برنامه ریزی ها از قبل انجام شده است، بنابراین می توانید با توجه به پارامترهای از پیش تعیین شده تجارت کنید.
 • تصمیمات عینی تر: از قبل می دانید که چه موقع باید سود بگیرید و ضرر را کاهش دهید، این بدان معناست که می توانید احساسات را از روند تصمیم گیری خود خارج کنید
 • نظم و انضباط بهتر
 • فضای بیشتر برای پیشرفت: ثبت سوابق؛ شما را قادر می سازد تا از اشتباهات معاملات گذشته درس بگیرید و بهتر قضاوت کنید.

نحوه ایجاد یک برنامه ترید

هنگام ایجاد یک برنامه تجاری موفق، هفت مرحله آسان برای دنبال کردن وجود دارد:

 • انگیزه خود را مشخص کنید
 • تصمیم بگیرید که چه مدت می توانید به تجارت متعهد باشید
 • اهداف خود را مشخص کنید
 • نسبت ریسک و پاداش را انتخاب کنید
 • تصمیم بگیرید که چه مقدار سرمایه برای تجارت دارید
 • دانش بازار خود را بسنجید
 • دفتر خاطرات تجارت خود را شروع کنید

برنامه ترید Trading Plan چیست و چگونه آن را تنظیم کنیم؟

انگیزه خود را مشخص کنید

فهمیدن انگیزه برای تجارت و زمانی که مایلید متعهد شوید گام مهمی در ایجاد برنامه تجارت است. از خود بپرسید که چرا می خواهید تاجر شوید و سپس آنچه می خواهید از تجارت به دست آورید را بنویسید.

تصمیم بگیرید که چه مدت می توانید به تجارت متعهد باشید

مشخص کنید که چقدر می توانید به فعالیت های تجاری خود متعهد باشید. آیا می توانید در حالی که در محل کار خود هستید تجارت کنید یا باید صبح زود یا اواخر شب تجارت خود را مدیریت کنید؟اگر می خواهید روزانه معاملات زیادی انجام دهید، به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر قصد معاملات با بازه طولانی را دارید و تصمیم دارید برای مدیریت ریسک خود از توقف، محدودیت و هشدار استفاده کنید – ممکن است به ساعات زیادی در روز نیاز نداشته باشید. همچنین مهم است که زمان کافی صرف آماده سازی خود برای تجارت کنید، که شامل آموزش، تمرین استراتژی ها و تجزیه و تحلیل بازارهاست.

اهداف خود را مشخص کنید

هدف تجاری نباید فقط یک بیانیه ساده باشد، بلکه باید مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و با محدودیت زمانی باشد .(SMART) به عنوان مثال، “من می خواهم ارزش کل را در 12 ماه آینده 15٪ افزایش دهم”. این هدف SMART است زیرا این ارقام خاص هستند، می توانید موفقیت خود را بسنجید، قابل دستیابی است، مربوط به تجارت بوده و یک بازه زمانی نیز به آن متصل است. همچنین باید تصمیم بگیرید که کدام نوع تاجر هستید. سبک تجارت باید بر اساس شخصیت، نگرش در برابر ریسک و همچنین مدت زمانی است که می خواهید برای تجارت متعهد شوید. چهار سبک اصلی تجارت وجود دارد:

 • معاملات موقعیت: نگه داشتن موقعیت ها برای هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها با این انتظار که در بلند مدت سودآور شوند
 • نوسان معاملات: نگه داشتن موقعیت ها در طی چند روز یا چند هفته، برای استفاده از حرکت های بازار میان مدت
 • معاملات روزانه: باز و بسته کردن تعداد کمی از معاملات در همان روز و نگه نداشتن هیچ موقعیتی، از بین بردن برخی هزینه ها و خطرات
 • Scalping: قرار دادن چندین معامله در روز، برای چند ثانیه یا چند دقیقه، در تلاش برای بدست آوردن سود ناچیز که به مقدار زیادی اضافه می شود.

نسبت ریسک و پاداش را انتخاب کنید

قبل از شروع معاملات، میزان ریسکی را که می خواهید بپذیرید – هم برای معاملات فردی و هم استراتژی معاملاتی خود را بررسی کنید. تصمیم گیری در مورد حد ریسک بسیار مهم است. قیمت های بازار همیشه در حال تغییر است و حتی ایمن ترین ابزارهای مالی نیز درجاتی از خطر را به همراه دارند. برخی از تازه واردان ترجیح می دهند خطر کمتری را بپذیرند، در حالی که برخی دیگر به امید کسب سود بیشتر ریسک بیشتری می کنند – این کاملا به خود شما بستگی دارد.

معامله گران معمولا دوست دارند از نسبت ریسک – پاداش 1: 3 یا بالاتر استفاده کنند ، این بدان معناست که سود احتمالی حاصل از تجارت حداقل دو برابر ضرر احتمالی خواهد بود. برای تعیین نسبت ریسک و پاداش، مبلغی را که به خطر می اندازید با سود بالقوه مقایسه کنید. به عنوان مثال، اگر در معامله 100 دلار در معرض خطر باشید و سود بالقوه آن 400 دلار باشد، نسبت ریسک-پاداش 1: 4 است.

تصمیم بگیرید که چه مقدار سرمایه برای تجارت دارید

ببینید چقدر پول می توانید برای تجارت اختصاص دهید. هرگز نباید بیش از حد توان خود ریسک کنید. معاملات شامل ریسک زیادی است و در نتیجه ممکن است کل سرمایه تجاری خود را از دست بدهید. قبل از شروع سرمایه گذاری؛ حساب کتاب کنید و مطمئن شوید که توانایی تحمل حداکثر ضرر احتمالی در هر تجارت را دارید. اگر در حال حاضر سرمایه تجاری کافی برای شروع ندارید، تا زمانی که این کار را انجام دهید، در یک حساب آزمایشی تجارت کنید.

دانش بازار خود را بسنجید

جزئیات برنامه تجارت تحت تأثیر بازاری که می خواهید تجارت کنید، خواهد بود. این بدان دلیل است که به عنوان مثال یک طرح معاملات فارکس با یک طرح معاملات سهام متفاوت خواهد بود.ابتدا تخصص خود را در مورد کلاس های دارایی و بازارها ارزیابی کنید و تا آنجا که می توانید در موردی که می خواهید تجارت کنید اطلاعات کسب کنید. سپس، هنگام باز و بسته شدن بازار، نوسانات بازار و میزان از دست دادن یا افزایش هر واحد حرکت قیمت را در نظر بگیرید. اگر از این عوامل راضی نیستید، ممکن است بخواهید بازار دیگری را انتخاب کنید.

دفتر خاطرات تجاری خود را شروع کنید

برای اینکه یک طرح معاملاتی کار کند، باید یک دفترچه خاطرات پشتیبان تهیه شود. برای ثبت معاملات خود باید از دفترچه یادداشت تجاری خود استفاده کنید زیرا این امر به شما کمک می کند بفهمید چه عواملی موثر است.لازم نیست که فقط جزئیات فنی، از جمله نقاط ورود و خروج تجارت، بلکه منطق تصمیمات و عواطف تجاری خود را نیز درج کنید. اگر از برنامه خود منحرف شدید، بنویسید که چرا این کار را انجام داده اید و نتیجه آن چه بوده است. هرچه جزئیات بیشتر در دفتر خاطراتتان بهتر باشد.

نمونه طرح معاملاتی Trading Plan

برای کمک به تدوین برنامه معاملاتی خود می توانید از پرسش ها و پاسخ های زیر استفاده کنید. به یاد داشته باشید، برنامه تجارت یک نقشه راه شخصی است – بنابراین باید هنگام ایجاد یک برنامه، شرایط منحصر به فرد خود را در نظر بگیرید.

انگیزه من برای تجارت چیست؟

مثال: “من می خواهم خودم را به چالش بکشم و تا آنجا که می توانم در مورد بازارهای مالی یاد بگیرم تا آینده بهتری برای خودم ایجاد کنم.”

تعهد زمانی من چیست؟

زمان کافی را برای نظارت بر معاملات خود اختصاص دهید اما در نظر بگیرید که چه ساعتی از روز برای شما بهتر خواهد بود. برخی از بازرگانان ترجیح می دهند تمام روز مراقب معاملات خود باشند، در حالی که برخی دیگر صبح، روز و عصر را کنار می گذارند.

اهداف کوتاه، میان مدت و بلند مدت من چیست؟

مثال: “در نهایت، من می خواهم در 12 ماه آینده 15٪ ارزش نمونه کارها را افزایش دهم. برای رسیدن به این هدف، من قصد دارم از فرصت ها سه بار یا بیشتر در ماه استفاده کنم، اما فقط زمانی که با استراتژی من سازگار باشد. من همچنین می خواهم ثابت قدم باشم، اگر بیش از هدف 15٪ خود هستم هر سه ماه یک بار خطر خود را افزایش دهم و حداقل 2 ساعت در هفته با خواندن اخبار مالی به یادگیری ادامه دهم.”

نسبت ریسک و پاداش من چقدر است؟

برای محاسبه نسبت ریسک و پاداش مورد نظر خود، مقدار پولی را که می خواهید در هر معامله ریسک کنید با سود بالقوه مقایسه کنید. اگر حداکثر ضرر بالقوه شما 200 دلار و حداکثر سود بالقوه 600 دلار باشد، نسبت ریسک-پاداش 1: 3 است.
توصیه می شود که در هر تجارت فقط درصد کمی از کل سرمایه تجاری خود را به خطر بیندازید – به طور کلی، کمتر از 2٪ معقول در نظر گرفته می شود، در حالی که بیش از 5٪ پر خطر است.

چه مقدار سرمایه تجاری قرار است کنار بگذارم؟

مثال: “من برای شش ماه اول 1000 دلار در ماه کنار می گذارم.”

در کدام بازارها تجارت خواهم کرد؟

مثال: “من می خواهم بازارهای فارکس و کالاهای سخت را معامله کنم، زیرا این بازارهایی هستند که من بهتر میشناسم.”

چگونه معاملات و عملکرد خود را بررسی می کنم؟

مثال: “من یک دفترچه یادداشت تجاری شروع می کنم، هر معامله را یادداشت می کنم، هر روز صبح یادداشت ها را مرور می کنم و ماهانه یک بازبینی انجام می دهم. من موفقیت ها و ناکامی ها را یادداشت خواهم کرد ، چرا تصمیمات خاصی گرفتم و هر روز نسبت به تجارت چه احساسی داشتم. من هر سه ماه یک بار از یادداشت هایم برای تجدید نظر در استراتژی خود استفاده می کنم.”

برنامه ترید Trading Plan چیست

برنامه ترید لازمه موفقیت در تجارت است

برای ایجاد رویکرد یا روش کار در بازارهای مالی، زمان، تلاش و تحقیق لازم است. در حالی که هیچ گاه تضمینی برای موفقیت وجود ندارد، با ایجاد یک برنامه تجارت دقیق، یک سد اصلی را از بین برده اید. اگر برنامه شما از تکنیک های معیوب استفاده کند یا آماده نباشد، موفقیت شما بلافاصله حاصل نمی شود، اما حداقل در موقعیتی هستید که می توانید دوره خود را ترسیم کرده و اصلاح کنید. با مستند سازی فرآیند، شما می فهمید که چه عواملی مفید بوده و چگونه می توان از اشتباهات پرهزینه ای که گاه معامله گران تازه وارد با آن روبرو هستند، جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *