کلاهبرداری ارزهای دیجیتال چگونه است؟

همانطور که درگیر مکانیسم های پولی دیجیتالی جدیدی می شوید که به عنوان ارز رمزپایه شناخته می شوند، طولی نمی کشد که متوجه خطرات احتمالی و از دست سرمایه تان می شوید. اینجا در مورد نوسانات بازار صحبت نمی کنیم. بحثمان روی کلاهبرداری های آنلاین است و صرافی های رمزنگاری نیز از این قاعده مستثنی نیستند. همانطور که قصد سرمایه گذاری در استارت آپ های مختلف و سیستم عامل های صرافی را دارید، باید احتمال کلاهبرداری ارزهای دیجیتال و از دست دادن سرمایه گذاری های ارزهای دیجیتال خود را بدهید. برای پیشگیری از هر گونه از این اتفاقات باید آموزش ارزهای دیجیتال را جدی بگیرید.

کلاهبرداری ارزهای دیجیتال

انواع کلاهبرداری در دنیای ارزهای دیجیتال

هنگامی که به دنبال شرکت های ارزهای دیجیتال و استارتاپ ها هستید، کارشناسان توصیه می کنند که بلاک چین را تأیید کنید، به این معنی که آنها داده های دقیق معامله را ردیابی می کنند. همچنین بررسی کنید که آیا برنامه های تجاری محکمی دارند که بتوانند مشکلات واقعی را برطرف کنند. شرکت ها باید نقدینگی ارز دیجیتال و قوانین ICO خود را مشخص کنند. باید افراد واقعی پشت این شرکت باشند. اگر استارت آپ مورد تحقیق شما فاقد برخی از این ویژگی هاست، حتی با دقت بیشتری به تصمیم خود فکر کنید. در اینجا نگاهی به کلاهبرداری های رایج و روش های جلوگیری از قربانی شدن با پیوستن به آینده هیجان انگیز ارز رمزنگاری شده است.

1 – وب سایت های جعلی برای کلاهبرداری ارزهای دیجیتال

شما ممکن است با مراجعه تصادفی به یک وب سایت جعلی قربانی شوید. تعداد شگفت انگیزی از وب سایت ها وجود دارد که با شبیه سازی به شرکت های معتبر و اصلی راه اندازی شده اند. اگر یک نماد قفل کوچک که نشانگر امنیت است، در نزدیکی نوار URL وجود ندارد و یا در آدرس سایت “https” نیست، درباره آن سایت اصلا فکر نکنید.
حتی اگر این یک سایت اصلی یکسان به نظر می رسد، ممکن است برای پرداخت به یک بستر دیگر هدایت شوید. به عنوان مثال، شما روی پیوندی کلیک کنید که به نظر یک سایت قانونی است، اما مهاجمان یک URL جعلی ایجاد کرده اند. برای جلوگیری از این امر، URL دقیق را در مرورگر خود تایپ کنید و آن را دوباره بررسی کنید.

خوشبختانه، چندین روش ساده برای محافظت از خود در برابر وب سایت های متقلب وجود دارد. ممکن است کمی واضح به نظر برسد، اما نحوه نوشتن و طراحی سایت را از نزدیک ببینید. آیا مهارت طراحی و کیفیت دستوری را که از یک وب سایت معتبر انتظار دارید را دارد؟ به دنبال مواردی مانند اشتباهات املایی، انگلیسی شکسته یا مبهم، یا اشتباهات گرامری آشکار، مانند استفاده نادرست از کلمات باشید. علاوه بر این، یک وب سایت تجاری مناسب باید دارای صفحات اساسی مانند صفحه “تماس با ما” و “صفحه درباره ما” باشد. اگر مطمئن نیستید، با آن شماره ها تماس بگیرید. اگر شماره تلفن همراه است یا تماس پاسخ داده نمی شود، مراقب باشید.

نام دامنه را بررسی کنید

سایتهایی که برای جعل یک سایت قانونی راه اندازی شده اند اغلب از نام دامنه هایی استفاده می کنند که ظاهری شبیه به آدرسهای قانونی سایت دارند. به عنوان مثال، به جای FBI.gov ، یک سایت جعلی ممکن است از FBI.com یا FBI.org استفاده کند. توجه ویژه ای به نشانی هایی داشته باشید که به دات نت یا .org ختم می شوند، زیرا این نوع نام دامنه برای سایت های خرید آنلاین بسیار کمتر مشاهده می شود. اگر می خواهید اطمینان بیشتری پیدا کنید، می توانید ببینید که چه کسی نام دامنه یا URL را در سایتهایی مانند LookWhoIs.net و Whois.net ثبت کرده است. برای جستجو هزینه ای دریافت نمی شود.

جستجوی اینترنتی انجام دهید

اگر هنوز نمی توانید درباره یک وب سایت مطمئن باشید، کمی جستجو کنید تا ببینید افراد دیگر در اینترنت در مورد آن چه می گویند. شهرت – خوب یا بد – مانند آتش سوزی آنلاین گسترش می یابد. اگر دیگران تجربه بدی از یک وب سایت داشته اند، احتمالاً به صورت آنلاین در مورد آن صحبت می کنند. به دنبال بررسی سایت هایی مانند Trustpilot ، Feefo یا Sitejabber باشید تا ببینید آیا سایتی در گذشته از کسی کلاهبرداری کرده است یا خیر.

همیشه از یک اتصال امن استفاده کنید

هنگامی که از یک سایت قانونی بازدید می کنید که اطلاعات مالی یا امنیتی را درخواست می کند، نام شرکت باید در کنار URL در نوار مرورگر همراه با یک نماد قفل مشاهده شود که نشان می دهد شما به یک اتصال ایمن وارد شده اید. اگر این نماد را نمی بینید یا مرورگر شما به شما هشدار می دهد سایت فاقد گواهی امنیتی به روز است، این یک پرچم قرمز بزرگ است. برای افزایش سطح حفاظت شخصی خود، همیشه از نرم افزار درجه یک امنیتی استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که یک لایه محافظت اضافه شده دارید. همچنین برای باز کردن یک وب سایت فقط روی پیوندها کلیک نکنید. درعوض، آدرس وب را به صورت دستی تایپ کنید یا آن را در نشانک های خود ذخیره کنید.

کلاهبرداری ارزهای دیجیتال

 

2 – اپلیکیشن های جعلی موبایل

روش متداول دیگری که کلاهبرداران با آن سرمایه گذاران رمزنگاری را فریب می دهند، استفاده از برنامه های جعلی است که از طریق Google Play و Apple App Store قابل بارگیری هستند. اگرچه ذینفعان اغلب می توانند به سرعت این برنامه های جعلی را پیدا کرده و از بین ببرند، اما این بدان معنا نیست که برنامه ها روی بسیاری از خطوط اصلی تأثیرگذار نیستند. به گزارش بیت کوین نیوز، هزاران نفر قبلاً برنامه های جعلی ارز رمزنگاری شده را بارگیری کرده اند. اگر چه این خطر برای کاربران اندروید بیشتر است، اما هر سرمایه گذار باید از این احتمال آگاه باشد. آیا غلط املایی های واضحی در کپی یا حتی نام برنامه وجود دارد؟ آیا نام تجاری با رنگ آمیزی عجیب یا یک آرم نادرست غیراصولی است؟ توجه داشته باشید و بارگیری مجدد را بررسی کنید.

بارگیری مستقیم از منبع

یکی از راه های ایجاد اطمینان در مورد بارگیری یک برنامه معتبر، مراجعه به وب سایت رسمی سازنده برای یافتن لینک مستقیم برنامه در فروشگاه است. اگر نمی توانید پیوندی را در وب سایت رسمی شرکت پیدا کنید، در مورد بارگیری هر برنامه از فروشگاه محتاط باشید. برخی از شرکت ها برنامه های مرتبط ندارند، به این معنی که هر برنامه مرتبط با آنها، جعلی است و برای سرقت اطلاعات کارت پرداخت، مخاطبین و سایر اطلاعات خصوصی شما طراحی شده است. اگر احساس می کنید شرکتی برنامه دارد اما پیوند را پیدا نکردید، مستقیماً با شرکت تماس بگیرید تا درباره اطلاعات و مکان بارگیری سوال کنید.

دهان به دهان و توصیه ها

اگر برنامه مورد نظر شما دارای وب سایت رسمی نیست، تمام بررسی ها را بخوانید و به دنبال نظرات مثبت و منفی باشید. نظرات منفی ممکن است مواردی را نشان دهد که کاربران قبلی با این برنامه تجربه کرده اند. به اظهارات مربوط به برنامه درخواست مجوزهای مشکوک، ایجاد هزینه های غیرمجاز برای کیف پول موبایل، ایجاد تغییرات غیرمجاز در تنظیمات یا عملکرد عجیب و غریب، توجه ویژه داشته باشید. البته نظرات مثبت هم دلیلی برای امن بودن برنامه نیست. برنامه های جعلی ممکن است تعداد زیادی نظر مثبت داشته باشند زیرا این موارد را می توان از Dark Web خریداری کرد.

آیا برنامه مناسب را بارگیری کردم؟

خب وقت آن است که کمی تحقیق کنید تا جعلی بودن برنامه را مشخص کنید. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که رنگها با وب سایت یا تبلیغات متفاوت هستند، آرم نادرست به نظر می رسد یا ویژگی های وعده داده شده وجود ندارد. برنامه را حذف نصب کنید و مستقیماً با شرکت تماس بگیرید تا ببینید آیا برنامه مناسب را بارگیری کرده اید یا خیر. شما می توانید به حذف برنامه های جعلی کمک کرده و فروشگاه های برنامه را که استفاده می کنید برای همه کاربران ایمن تر کنید. زمانی که یک جعل واضح پیدا کردید یا خودتان به طور تصادفی یک برنامه جعلی را بارگیری کردید، آن را به شرکت اصلی و همچنین فروشگاه گزارش دهید.

3 –  توییت های فریبنده و سایر به روزرسانی های رسانه های اجتماعی

اگر افراد مشهور و مدیران را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنید، نمی توانید مطمئن باشید که حساب های جعلی را دنبال نمی کنید. همین مورد در مورد ارزهای رمزپایه نیز صدق می کند، جایی که ربات های مخرب و تقلبی در آن بیداد می کنند. به پیشنهادهای توئیتر یا فیس بوک اعتماد نکنید، به خصوص اگر نتیجه غیرممکن به نظر می رسد. حساب های جعلی همه جا هستند.

اگر شخصی در این سیستم عامل ها حتی مقدار کمی از ارز رمزنگاری شده شما را بخواهد، احتمالاً هرگز نمی توانید آن را پس بگیرید. فقط به این دلیل که دیگران در حال پاسخ دادن به این پیشنهاد هستند، تصور نکنید که آنها ربات نیستند. شما باید بیشتر مراقب باشید.

4 –  کلاهبرداری از طریق ایمیل

حتی اگر دقیقاً مانند ایمیلی باشد که از یک شرکت مجاز ارزهای رمزپایه دریافت کرده اید، قبل از هر کاری همه جوانب را بررسی کنید. آیا ایمیل دقیقاً یکسان است و آیا آرم و مارک تجاری یکسان هستند؟ آیا می توانید تأیید کنید که آدرس ایمیل از نظر قانونی با شرکت مرتبط است؟ توانایی بررسی این موضوع یکی از دلایل مهم بودن انتخاب شرکتی است که افراد واقعی در آن کار می کنند. اگر به ایمیلی شک دارید، مستقیما با شرکت ارتباط برقرار کنید.

مواظب کلاهبرداری ارزهای دیجیتال باشید

متأسفانه، روش های زیادی وجود دارد که برخی از کاربران اینترنت از سیستم های محاسباتی ناامن برای استخراج یا سرقت ارزهای رمزپایه سوء استفاده می کنند. قبل از شروع سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه، درباره ایمن ماندن و محافظت از سرمایه تان در این بازار در حال ظهور، اطلاعات بیشتری کسب کنید. حتما از صرافی های معتبر و کیف پول هایی که امنیت آنها تایید شده است برای ترید ارزهای دیجیتال کمک بگیرید. همچنین توصیه می کنیم حتما ارزهای دیجیتال آینده دار را برای سرمایه گذاری کنید.

کلاهبرداری ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *