نکاتی که تریدرهای تازه‌ کار باید بدانند

بازارهای رمزنگاری مکانی کاملا گیج کننده برای تازه واردان است. حتی افرادی که دارای سرمایه گذاری فارکس هستند، ممکن است با اصطلاحات، مفاهیم و رفتارهای جدید سردرگم شوند. بنابراین، اگر شما در دنیای تجارت ارزهای دیجیتال تازه وارد هستید، در مقاله نکاتی که تریدرهای تازه‌ کار باید بدانند، 12 نکته مهم آورده شده است که به شما کمک می کند چند ماه اول را با موفقیت پشت سر بگذارید. تجارت ارزهای دیجیتال می تواند سود آور باشد، اما اگر تازه کار هستید، باید مراقب باشید در برخی از تله هایی که تازه واردان گرفتار می شوند، نیفتید. در اینجا راهنمای ترید ارز دیجیتال برای تازه کارها بصورت نکات مهم، جمع آوری شده است تا برای شروع اطلاعات کافی داشته باشید.

1 – تحقیقات گسترده ای را انجام دهید

این مهمترین درسی است که هر تازه واردی باید بداند. هرگز نکات کورکورانه در توییتر، ردیت یا وب سایت های رمزنگاری دیگر را دنبال نکنید، مهم نیست که آن فرد چقدر اعتماد به نفس دارد یا چه تعداد افرادی نظر او را تأیید می کنند. شما از نگرش فرد مقابل به ریسک، بازه های زمانی سرمایه گذاری، اهداف سودآوری یا سایر مشکلات پیچیده مربوط به تصمیم سرمایه گذاری وی اطلاعی ندارید. تحقیقات خود را انجام دهید، این کار باعث می شود هم درک بازار و هم میزان موفقیت در تجارت به طرز چشمگیری افزایش می یابد.
همچنین وقت بگذارید و با استفاده از منابع معتبر اطلاعات خود را بالا ببرید. تعداد زیادی کتاب عالی تجارت رمزنگاری وجود دارد که باید بخوانید. دوره های رمزنگاری، کانال های آموزشی یوتیوب و حتی پادکست های بی شماری نیز وجود دارد. هرچه اطلاعات بیشتری کسب کنید، سریعتر مسلط می شوید.

2 – روی یک ارز تمرکز کنید

اگر می خواهید بیاموزید که چگونه به طور فعال تجارت ارزهای رمزپایه (به جای اتخاذ یک استراتژی بلند مدت سرمایه گذاری منفعل) را انجام دهید، زیاده روی نکنید. روی یک سکه (ایده آل بیت کوین) تمرکز کنید و حداقل شش ماه هر روز نمودارها را مطالعه کنید. یاد بگیرید که سطح حمایت و مقاومت را تشخیص دهید، منطق پشت برخی شاخص های اصلی فنی را درونی کنید و سعی کنید و درک کنید که چرا قیمت در شرایط خاص واکنش نشان می دهد.

3 – مبادلات خود را هوشمندانه انتخاب کنید

به عنوان یک تازه وارد در بازار ارزهای رمزنگاری شده، مهم است که بدانید کدام صرافی ها معتبر هستند و کدام یک کمتر. اگر صرافی دارای حجم معاملات بالا (واقعی) باشد، معمولاً به این معنی است که تعداد کاربران بالایی دارد. اگر صرافی کاربران زیادی داشته باشد، به احتمال زیاد مکانی مطمئن برای تجارت است. صرافی هایی که برای مقررات و مجوزهای دولتی اقدام کرده اند، مطمئن تر هستند.

4 – مراقب سکه های کم حجم و با نوسان زیاد باشید

بازار ارزهای رمزپایه هنوز جوان است. اگر با یک سکه “سود انفجاری” روبرو شدید، ابتدا محدودیت بازار، حجم معاملات و مبانی اساسی را بررسی کنید تا درک بهتری از پویایی و حمایت از افزایش قیمت داشته باشید. در ادامه مثالی از ارز رمزنگاری شده با حجم معاملات کم و نوسان زیاد را آورده ایم. طبق CoinMarketCap ، قیمت SMLY (SmileyCoin) طی 24 ساعت گذشته 639.89٪ افزایش یافته است. یک سرمایه گذار جدید ممکن است فکر کند که این سکه می تواند سود بزرگی به همراه داشته باشد، اما بیشتر که دقت کنید، می بینید که افزایش شدید تنها توسط 2،711 دلار از حجم معاملات پشتیبانی شده است. در شرایطی از این دست، به احتمال زیاد افزایش قیمت در نتیجه تلاش یک فرد تنها برای جلب توجه سرمایه گذاران بی تجربه بوده است.

5 – مراقب پامپ و دامپ باشید

در برخی از صرافی ها ممکن است با “پامپ و دامپ” است روبرو شوید. با مشاهده یک افزایش قیمت زیاد و فروش شدید آن می توانید این موارد را مشاهده کنید.
این به اصطلاح پامپ ها اغلب با تبلیغات در شبکه های اجتماعی همراه است که بازرگانان را به خرید ارز مورد نظر ترغیب می کند. این اقدام می تواند باعث افزایش قیمت شود، اما زمانی که قیمت تغییر می کند، خیلی سریع پایین می آید. شایعات و تحولات مثبت همچنین می تواند باعث افزایش قیمت شود.

6 – حد ضرر خود را فراموش نکنید

حد ضرر ابزاری است که به شما امکان می دهد خرید و فروش بازار را با قیمت مشخص انجام دهید تا از زیان بیشتر جلوگیری شود. در اینجا دو مثال معاملاتی آورده شده است، یکی بدون حد ضرر و دیگری با حد ضرر:

بدون حد ضرر

 • شما 1 بیت کوین را با قیمت 8،000 دلار خریداری می کنید، با این انتظار که قیمت بالاتر رود.
 • قیمت بیت کوین یک شبه به 6،500 دلار کاهش می یابد.
 • شما صبح با از دست دادن 1500 دلار بیدار می شوید.

با حد ضرر

 • شما 1 بیت کوین را با قیمت 8000 دلار خریداری می کنید، با این انتظار که قیمت بالاتر رود.
 • نمایه ریسک شما امکان ضرر 3 درصدی را فراهم می کند، بنابراین سفارش فروش حد ضرر را با قیمت 7،760 دلار تعیین می کنید.
 • قیمت بیت کوین یک شبه به 6،500 دلار کاهش می یابد و سفارش فروش حد ضرر شما با موفقیت 7،760 دلار انجام می شود.
 • شما صبح بجای ضرر 1500 دلار، با از دست دادن 240 دلار بیدار می شوید.

7 – از مارجین استفاده نکنید.

وب پر از افرادی است که ادعا می کنند با استفاده از معاملات مارجین، سودهای بسیار زیادی را کسب کرده اند. برخی از مبادلات رمزنگاری تا 100 برابر قدرت اهرم را مجاز می دانند. معاملات مارجین ارزهای دیجیتال به کاربران این امکان را می دهد که در مقابل وجوه فعلی خود پول قرض کنند تا ارز رمزنگاری شده را معامله کنند. اگر تازه وارد هستید، معامله های اهرمی راهی برای از دست دادن سرمایه تان است. بله استفاده از مارجین می تواند سود شما را تقویت کند، اما همچنین می تواند میزان ضرر شما را افزایش دهد. به یاد داشته باشید، با استفاده از مارجین، در حال وام گرفتن از بورس (یا سایر کاربران) هستید و وجوه اولیه شما به عنوان وثیقه خواهد بود.

8 – زیان های کوچک، برنده های بزرگ و مدیریت ریسک

یک اشتباه رایج در بین سرمایه گذاران جدید این است که باید برای کسب سود، معاملات زیادی انجام دهند. این اشتباه بزرگی است. ترفند این است که ضررهای خود را کوچک نگه دارید. یک استراتژی خطر داشته باشید و به آن پایبند باشید. به عنوان مثال، شاید شما تصمیم بگیرید که هرگز بیش از دو درصد از کل وجوه خود را در یک تجارت واحد ریسک نکنید، و اگر تجارت پنج درصد کاهش یابد، ضررهای خود را کاهش خواهید داد. این بدان معناست که شما هرگز بیش از 0.001 درصد سهام خود را در یک معامله از دست نخواهید داد.

9 – در مورد چارچوب های زمانی خود تصمیم بگیرید

سعی نکنید همزمان همه بازه های زمانی را معامله کنید. نمودار ماهانه داستانی متفاوت از نمودار روزانه را بیان می کند. یک نمودار شش ساعته متفاوت از یک نمودار 15 دقیقه ای است. به طور کلی، نمودارهای بازه زمانی بالاتر برای شناسایی روندهای بزرگتر مفید هستند، نمودارهای کوتاه مدت برای اقدام به معاملات قیمت هستند. تا زمانی که حرفه ای نباشید، انجام دو زمان با هم برایتان دشوار خواهد بود. تصمیم بگیرید که می خواهید کدام نوع تاجر باشید.

10 – کورکورانه تجارت نکنید

هیچ وقت نباید بدون اینکه معنای تمام میله ها و خطوط رنگارنگ در نمودارها را بفهمید، معامله کنید. برای شروع، در اینجا چند شاخص و روش تجاری معمول استفاده می شود:

 • نمودارهای OHLC قیمت های باز، بالا، پایین و بسته شدن یک دارایی را نشان می دهد.
 • RSI یک شاخص حرکت است که می تواند برای تعیین خرید یا فروش بیش از حد دارایی مورد استفاده قرار گیرد.
 • MACD رابطه بین دو میانگین متحرک را نشان می دهد. می تواند برای تعیین تغییر روند احتمالی مورد استفاده قرار گیرد.
 • حجم به مقدار کل دارایی مورد معامله در طی یک دوره زمانی اشاره دارد. می تواند برای تعیین قدرت روند قیمت استفاده شود.

به خاطر داشته باشید که یادگیری نحوه خواندن نمودار به شما توانایی پیش بینی آینده را نمی دهد. کاری که شما انجام می دهد این امکان را برای شما فراهم می کند تا به نوعی تجارت کنید که بیشتر از ضرر و زیان به سود شما منجر شود. یادگیری نحوه خواندن نمودار دشوار است، اما ضروری است. تجارت بدون شاخص مانند رانندگی بدون نقشه است. مجهز باشید.

11 – از گروه های پولی پرهیز کنید

اگر رمزنگاری توییتر را دنبال کنید، لیستی پایان ناپذیر از توییت ها را مشاهده خواهید کرد که می خواهند شما را به یک گروه پولی دعوت کنند. به هر قیمتی از آنها دوری کنید. اگر نمایه رهبران گروه های پولی را ببینید، اغلب افرادی هستند که حداکثر دو سال تجربه تجارت دارند. بدتر از آن، برخی از بزرگترین گروهها در پامپ و دامپ بسیار پیشرفته هستند.

12 – گزارش فعالیت هایتان را ثبت کنید

کارهایی که هر روز انجام می دهید را یادداشت کنید. قیمت معاملات خود را ثبت کنید، اینکه چرا فکر می کردید تجارت ایده خوبی است، از شاخص هایی که برای تصمیم گیری خود استفاده کرده اید و هر الگویی که در نمودارها مشاهده کرده اید. با این کار، می توانید بعداً به روند خود رجوع کنید و درسهای ارزشمندی در مورد آنچه برای شما مفید بوده و یا مفید نبوده، بیاموزید.

ترید هدف دار

تجارت به نظر پر زرق و برق اما سخت است. این کار نیاز به ماه ها یادگیری، ساعت ها خیره شدن به صفحه کامپیوتر هر روز و کنترل پولادین بر احساسات را دارد. بنابراین تازه واردان باید خیلی دقیق و با آگاهی در این مسیر گام بردارند تا خطر از دست دادن سرمایه شان را به حداقل برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *