چطور به بازار ارز دیجیتال وارد شویم؟

ارز رمزپایه یک دارایی دیجیتال است که از رمزنگاری فناوری بلاکچین برای ایمن سازی معاملات، کنترل تأمین واحدهای اضافی و تأیید نقل و انتقالات استفاده می کند. به طور خلاصه، ارز رمزپایه یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. ارز دیجیتال در “کیف پول” ذخیره می شود که می تواند انواع مختلفی داشته باشد. بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده بود که در سال 2009 توسط فردی یا گروهی با نام مستعار Satoshi Nakamoto راه اندازی شد و از آن زمان تاکنون راه را برای بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر هموار کرده است. بیت کوین بازار ارزهای رمزنگاری شده را مانند امروز شکل داده است و علاوه بر خرید و فروش، استخراج بیت کوین نیز، منبع درآمدی به شمار می آید. چند سال پس از راه اندازی و محبوبیت بیت کوین، بسیاری از ارزهای رمزپایه جدید شروع به ظهور کردند. اینها به عنوان ‘altcoins’ شناخته می شوند. آلت کوین به عنوان ارزهای رمزپایه ای تعریف می شود که جایگزین بیت کوین هستند. با گسترش این بازار و سرمایه گذاری در این ارزها، یکی از مهم ترین دغدغه های کاربران این است که چطور به بازار ارز دیجیتال وارد شویم؟ در این مقاله به طور مختصر به این موضوع می پردازیم.

چطور به بازار ارز دیجیتال وارد شویم؟

ترید ارز دیجیتال چیست؟

ترید ارزهای دیجیتال عبارت است از حدس و گمان درباره تغییرات قیمت ارزهای رمزنگاری شده از طریق یک حساب معاملاتی CFD یا خرید و فروش سکه های اساسی از طریق صرافی. ارزهای رمزپایه محصولی از جامعه دیجیتال است و درست مانند جامعه دیجیتال، 24/7 کار می کنند. می توانید در هر زمان از هفته ارزهای رمزپایه را معامله کنید. برخلاف سهام و کالاها، بازار ارزهای رمزپایه در یک بورس تنظیم شده معامله نمی شود. در عوض، ارزهای رمزنگاری شده می توانند در تمام ساعات روز از طریق تعداد بیشتری صرافی «رمزنگاری» مانند Binance Bitfinex یا Coinbase Pro معامله شوند. اگرچه ارزهای رمزنگاری شده به صورت شبانه روزی معامله می شوند، اما برخی از زمان ها بیشتر شلوغ هستند، اما این قاعده همیشه ثابت نیست. آخر هفته ها می تواند زمان های بسیار ناپایداری برای ارز رمزپایه در بازار ارزهای دیجتال باشد. بنابراین غیر معمول نیست که شاهد حرکتهای بزرگی در قیمت ارزهای رمزپایه طی یکشنبه شب (GMT) هستیم. این می تواند برای افرادی که در مناطق زمانی اروپا تجارت می کنند مضر باشد.

نکته حائز اهمیت در مورد مبادلات ارزهای رمزپایه، میزان اختلاف قیمت در هر صرافی است. به عنوان مثال، مواردی وجود داشته است که بیت کوین تا 500 دلار اختلاف قیمت در صرافی ها داشته است. دلایل این اختلاف به اختلاف نقدینگی در بورس ها و اغلب موقعیت جغرافیایی این مبادلات مربوط می شود. اختلاف قیمت دقیقاً پس از حرکات بزرگ در قیمت ارزهای رمزپایه مشهودتر می شود.

نحوه ترید ارزهای دیجیتال

برای شروع تجارت رمزنگاری دو روش محبوب وجود دارد. یک راه خرید ارز رمزنگاری شده در مبادلات است، مانند خرید بیت کوین در صرافی مانند Currency.com. در اینجا خودتان ارز رمزنگاری شده را دارید و احتمالاً منتظر افزایش چشمگیر قیمت هستید تا بتوانید آن را با سود بفروشید. به طور متناوب، شما می توانید یک قرارداد متفاوت (CFD) را در یک ارز رمزنگاری شده خاص معامله کنید. CFD یک معامله مشتق شده است که در آن یک کارگزار توافق می کند تفاوت بین ارزش اوراق بهادار اساسی را بین دو تاریخ به یک معامله گر پرداخت کند، تاریخ افتتاح و بسته شدن قرارداد. یا می توانید یک موقعیت طولانی (حدس زدن افزایش قیمت) یا یک موقعیت کوتاه (حدس زدن افت قیمت) را در اختیار داشته باشید.
تفاوت های اساسی بین خرید ارز رمزنگاری شده و معامله CFD با ارز رمزپایه وجود دارد. هنگام خرید ارز رمزنگاری شده، آن را در کیف پول ذخیره می کنید، اما هنگام معامله با CFD ، این موقعیت در حساب تجاری شما نگهداری می شود که توسط یک مقام مالی تنظیم می شود. هنگامی که با دارایی CFD معامله نمی کنید، انعطاف پذیری بیشتری دارید. صرفاً یک قرارداد مشتق خریداری یا فروخته شده دارید. علاوه بر این،CFD یک محصول مالی تثبیت شده و تنظیم شده است.

چطور به بازار ارز دیجیتال وارد شویم؟

مزایای استفاده از CFD برای معاملات ارزهای رمزنگاری شده

از مهم ترین مزایای CFD می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نقدینگی: نقدینگی اندازه گیری می کند که چگونه یک دارایی به راحتی به پول نقد تبدیل می شود، بدون اینکه بر قیمت بازار تأثیر بگذارد. اگر دارایی شما نقدینگی بیشتری داشته باشد، باعث قیمت گذاری بهتر و زمان معاملات سریعتر می شود. بازار ارزهای رمزنگاری شده تا حدی ناشی از توزیع سفارشات در بورس ها تلقی می شود. این بدان معناست که تعداد نسبتاً کمی معاملات می تواند تأثیر زیادی بر قیمت های بازار بگذارد.

قدرت نفوذ: CFD با مارجین قابل معامله است. این بدان معناست که یک تاجر فقط باید کسری از ارزش تجارت خود را بگذارد و در اصل، سرمایه باقیمانده را از کارگزار خود وام بگیرد. این امکان دسترسی بیشتر و نتایج تقویت شده را فراهم می کند. با توجه به نوسانات زیادی که طبقه دارایی شاهد آن هستند، این امر می تواند به ویژه برای ارزهای رمزپایه مفید باشد، اما این همچنین خطرات بیشتری را به همراه دارد، به همین دلیل برای تازه واردان نوصیه نمی شود.

بازه کوتاه مدت و طولانی مدت: هنگام خرید ارز رمزنگاری شده، فقط زمانی می توانید سود کسب کنید که بازار در حال افزایش است. با این حال در برخی صرافی ها به دلیل توانایی فروش کوتاه CFD با ارز رمزنگاری شده می توانید در بازارهای در حال سقوط و در حال افزایش سود کسب کنید. معاملات مالیاتی تجارت CFD با ارز رمزنگاری شده می تواند مزایایی نسبت به نگه داشتن خود ارز رمزنگاری شده داشته باشد. CFD برای پوشش دادن پرتفوی موجود شما مفید است زیرا اگر انتظارات شما اشتباه باشد می توانید خسارات وارده با CFD را نسبت به سود سرمایه ناشی از افزایش پرتفوی خود جبران کنید.

چطور به بازار ارز دیجیتال وارد شویم؟

محبوب ترین ارزهای رمزپایه کدامند؟

به غیر از بیت کوین، ارزهای رمزپایه محبوب دیگری نیز وجود دارد که می توانید معامله کنید. مشهورترین ارزهای رمزنگاری شده بیت کوین، اتریوم، ریپل و لایت کوین هستند.

اتریوم

Ethereum یک پلتفرم باز است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را ایجاد و استقرار دهند. ساده ترین راه برای فکر کردن در مورد اتریوم، بیت کوین قابل برنامه ریزی است. اتریوم به شرکت کنندگان این امکان را می دهد تا برنامه های غیر متمرکز زنجیره بلوک موسوم به قراردادهای هوشمند را اجرا کنند. قراردادهای هوشمند از امنیت بالایی برخوردار هستند و با داشتن تاریخچه دیجیتال کامل، آنها را قابل کنترل، قابل اعتماد و غیرقابل توقف می کند. این قراردادهای هوشمند بدون هیچ گونه احتمال خرابی، سانسور یا تقلب قابل برنامه ریزی است. اتریوم دومین ارز رمزنگاری شده از نظر سرمایه است.

لایت کوین

لایت کوین در سال 2011 توسط چارلی لی ایجاد شد و تقریباً از نظر فناوری اساسی با بیت کوین یکسان است. Litecoin به این منظور طراحی شده است که پرداخت های همتا به همتا را امکان پذیر می کند که فوری و بسیار کم هزینه هستند. این یکی از 5 ارز رمزنگاری شده برتر از نظر سرمایه بازار است.

ریپل

Ripple یک سیستم تسویه حساب در زمان واقعی و شبکه مبادله ارز است که توسط Ripple Labs ایجاد شده است و از رمز ارزهای بومی خود XRP، برای پردازش معاملات استفاده می کند. ریپل سیستمی برای تبادل بسیاری از دارایی های مختلف به صورت دیجیتال است و اینجاست که با ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین – که در درجه اول به عنوان یک دارایی دیجیتال طراحی شده است تا به عنوان وسیله مبادله استفاده شود، تفاوت دارد.

سرمایه گذاری در آلت کوین ها بهتر است یا بیت کوین؟

آلت کوین ها از جهات مختلف می توانند با بیت کوین متفاوت باشند. برخی ممکن است مدل اقتصادی متفاوتی داشته باشند و برخی دیگر از الگوریتم های اساسی مختلف استفاده کنند یا بلوک سازی کنند. آلت کوین هایی وجود دارند که زبان برنامه نویسی سازگارتری ارائه می دهند، بنابراین می توان برنامه ها را در بالای بلاکچین ایجاد کرد. برخی از آلت کوین ها هیچ چیز ارزشمندی ارائه نمی دهند و همه ارزهای رمزنگاری شده باید قبل از معامله بسیار تحقیق شوند. بسیاری از مردم ارزش آلت کوین را ناشی از پروژه های پشت ارز رمزنگاری شده می دانند بنابراین سرمایه گذاری در آلت کوین ها نیز مانند بیت کوین میتواند سود آور باشد البته در انتخاب آلت کوین معتبر، دقت کافی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *