نحوه تشخیص الگو در تحلیل تکنیکال

الگوهای نمودار یک ابزار مهم تجاری است که باید به عنوان بخشی از استراتژی تجزیه و تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار گیرد. چه مبتدی باشید چه حرفه ای، الگوهای نمودار هنگام جستجوی روندهای بازار و پیش بینی حرکات، نقشی اساسی دارند و در انواع تحلیل بازار ارزهای دیجیتال، بسیار کمک کننده اند. از این الگوها می توان برای تجزیه و تحلیل همه بازارها از جمله فارکس، سهام، کالاها، ارز دیجیتال و سایر بازارها استفاده کرد. الگوهای تجزیه و تحلیل فنی هنگام ترسیم داده ها شکل می گیرند. داده ها در نتیجه الگو تکرار می شوند.در اینجا با نحوه تشخیص الگو در تحلیل تکنیکال بیشتر آشنا می شویم.

نحوه تشخیص الگو در تحلیل تکنیکال

روش های تشخیص الگو در تحلیل تکنیکال

الگوهای نمودار نقش زیادی در تجزیه و تحلیل فنی دارند و بسیار مهم هستند. انواع مختلفی از نمودارها وجود دارد که می توانید استفاده کنید اما نمودارهای کندل محبوب ترین هستند. کندل ها حرکت قیمت دوره زمانی را که مشاهده می کنید نشان می دهند.

نمودارهای روزانه

نمودارهای معمول روزانه الگوهایی را نشان می دهند که می توانند به شما کمک کنند یک لیست تماشایی برای روز بعد تهیه کنید. در نمودار روزانه حرکت قیمت از آن روز را می بینید و کندل ها شروع به شکل گیری الگو می کنند. روزانه میلیون ها معامله در بازار سهام انجام می شود. الگوهای تجزیه و تحلیل فنی، تصویر کلان را به شما نشان می دهد زیرا رمزگشایی از انگیزه های معامله گران غیرممکن است. الگوها علائم تجاری و حرکت قیمت در آینده را مشخص می کنند.

الگوهای نمودار می تواند بازار را از خوش بینی به ترس تبدیل کند. تاریخ تکرار می شود بنابراین وقتی الگوها به طور مداوم شکل می گیرند و نتیجه یکسانی دارند، می تواند یک بازار را به حرکت درآورد. اگر الگوی نزولی ظاهر شود، معامله گران شروع به فروش کرده و قیمت را پایین می آورند. اینجاست که یادگیری شورتینگ مهم است. عکس این امر برای الگوی صعودی وجود دارد. وقتی الگوی صعودی شکل گرفته باشد، خرید صورت می گیرد و این قیمت را بالاتر می برد. الگوها تعریف و معیارهایی را تعیین می کنند اما هیچ چیز 100٪ قطعی نیست. الگویی صعودی ممکن است شکل بگیرد اما سپس تجزیه شود. الگوهای فنی به شما کمک می کند روندها و الگوها را شناسایی کنید.

الگوهای معکوس و ادامه

دو الگوی محبوب تجزیه و تحلیل فنی به عنوان معکوس و ادامه شناخته می شوند. یک الگوی معکوس سیگنال می دهد که روند رو به تغییر است پس از تکمیل الگوی خود.
یک الگوی ادامه به شما می گوید که روند پس از تکمیل الگو ادامه خواهد یافت. برای معاملات روزانه می توانید از الگوهای نمودار استفاده کنید. استفاده از الگوهای نمودار برای معاملات نوسان نیز بسیار مهم است. توانایی خواندن نمودار بسیار مهم است. الگوها همیشه در حال شکل گیری هستند. وقتی به نمودار نگاه می کنید، این تنها یک دسته کندل نیست که قافیه و دلیل ندارد. پرچم ها، سر و شانه ها، فنجان و دسته، مثلث ها، گُوِه ها وجود دارد. آنها می توانند روی هم قرار بگیرند یا جدا باشند.

نحوه تشخیص الگو در تحلیل تکنیکال

روش های تجزیه و تحلیل فنی چیست؟

در اینجا روش های اصلی تجزیه و تحلیل فنی وجود دارد:

  • کندل دنباله ای است که خریداران و فروشندگان باقی مانده اند.
  • RSI سطح خرید و فروش بیش از حد را نشان می دهد.
  • گروههای بولینگر – بولینگرها در یک سطح انحراف استاندارد بالاتر و کمتر از یک میانگین متحرک ساده قیمت طراحی شده اند.
  • MACD معکوس بالقوه روندها را نشان می دهد.
  • Moving Average Lines محبوب ترین سطح پشتیبانی و مقاومت را نشان می دهد.
  • حجم سهام – حجم بیشتر = نقدینگی بیشتر.
  • Trend Lines سطح پشتیبانی و مقاومت مهمی را نشان می دهد.
  • از تجزیه و تحلیل فنی در کنار تحلیل بنیادی استفاده کنید.

شناسایی الگوها شاید یکی از بزرگترین وظایف یک معامله گر در بازار سهام و ارز باشد. در این بازارها نمودارها می توانند بسیار مفید باشند. در اینجا پنج نمودار مهم آورده شده است که می تواند به تحلیلگران فنی در شناسایی و بهره برداری از حرکات بازار کمک کند.

1 – الگوهای تجزیه و تحلیل فنی که گُوِه هستند

الگوهای تجزیه و تحلیل فنی گُوِه الگوهای معکوس هستند. گُوِه های در حال سقوط و گُوِه های در حال افزایش وجود دارد. گُوِه سقوط یک الگوی صعودی است.
از بالا کاملاً شروع می شود و با پایین آمدن قیمت، منقبض می شود. این یک الگوی معکوس است زیرا سهام در یک روند نزولی حرکت کرده است و در شرف شکست مقاومت، معکوس و بازگشت به بالاست. افزایش یک گُوِه الگوی نزولی است. از پایین کاملاً شروع می شود و با بالا رفتن قیمت، کوچکتر می شود. دامنه معاملات کاهش یافته و قیمت شروع به شکست می کند. شکل گیری این الگوها معمولاً 3-6 ماه طول می کشد.

2 – الگوی سر و شانه

دو نوع الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال وجود دارد. کف و سقف. شناسایی این نمودار کاملاً آسان است. در نمودار سقف سر و شانه ها، سه قله وجود دارد. قله مرکزی به طور قابل توجهی بالاتر از قله های سمت راست و چپ است. یک “خط گردن” نقاط پایین نمودار را به هم متصل می کند و به عنوان سطح پشتیبانی عمل می کند. این به عنوان یک الگوی معکوس شناخته می شود زیرا نشان دهنده تغییر قیمت پس از اتمام روند است. معامله گران مراقب سطح شکست هستند تا زمان خرید یا فروش سهام را تشخیص دهند. الگوی سر و شانه معکوس الگوی صعودی است و برعکس الگوی سقف است. در نمودار کف سر و شانه ها، قله مرکزی پایین تر از قله های “شانه” است و خط گردن به عنوان سطح مقاومت عمل می کند. خط گردن در این الگو مقاومت است. وقتی قیمت خط گردن را می شکند، افزایش می یابد.

3 – الگوی مثلث ها

الگوی مثلث از الگوهای ادامه هستند؛ اما ممکن است به عنوان الگوی معکوس نیز شناخته شوند. 4 نوع الگوی مثلث وجود دارد. الگوی مثلث صعودی، الگوی مثلث نزولی، الگوی مثلث متقارن و الگوی مثلث انبساطی. اشکال هر کدام از این مثلث ها با یکیدیگر متفاوت هستند. در الگوی مثلث متقارن شیب قیمت سقف و شیب قسمت کف به سمت یک نقطه همگرا هستند، به گونه ای که شبیه مثلث می شود. در این الگو خریداران و فروشندگان قادر نیستند که قیمت را به سمت خود بکشند. در الگوی صعودی مثلث یک سطح مقاومت و یک خط صعودی داریم. این الگو یک خط روند افزایشی در پایین و یک خط صاف و افقی در پایین دارد.

در این الگو خریداران نمی توانند در یک سطح مشخص سفارش گذاری داشته باشند؛ اما به مرور زمان قیمت رو به بالا می رود. الگوی نزولی مثلث دقیقا برعکس الگوی صعودی است. یک شیب نزولی در بالا و یک خط حمایت در پایین وجود دارد که قیمت توانایی شکست آن را ندارد. الگوی انبساطی مثلث یک مثلث واژگون است. این الگو کاملا مخالف 3 الگوی مثلث دیگر است. در الگوهای دیگر زمانی که به راس مثلث نزدیک می شویم، حجم کاهش می یابد اما در این الگو برعکس عمل می کند. در این الگو بازار غیرقابل کنترل است و یکی از دلایل آن خرید زیاد است.

4 – الگوی پرچم ها

الگوی پرچم به دلیل نقاط روشن از موفقیت و شکست یک منبع ارزشمند برای معامله گران محسوب می شود. پرچم ها آسانترین الگوها برای شناسایی هستند. پرچم های گاو و خرس از محبوب ترین پرچم هاست. پرچم های گاو و خرس الگوهای تجزیه و تحلیل فنی ادامه هستند. پرچم های گاو نر مشخصاً صعودی هستند. شما حرکت به سمت بالا دارید که قطب پرچم است. در حالی که پرچم خرس معکوس بوده و یک روند نزولی دارد و قیمت آن رو به کاهش است.

5 – الگوی فنجان و دسته

همانطور که از نامش پیداست، این نمودار تقریباً به شکل یک فنجان و دسته است. در اینجا، الگوی قیمت یک الگوی منحنی شکل “U” ایجاد می کند. بلندی های دو طرف جام تقریباً در یک سطح قرار دارند. اگر الگو U نباشد و بیشتر شبیه V باشد، دیگر الگوی فنجان نیست. این الگو در بازه های کوتاه مدت و بلند مدت شکل می گیرد. هر چه زمان طولانی تر باشد، در زمان عبور از مقاومت، بهتر عمل می کند. الگوی فنجان و دسته الگوی ادامه دهنده صعودی است. این الگو با یک دوره ادغام و به دنبال آن شکست ایجاد می شود. فنجان یک الگوی U شکل را تشکیل می دهد. به دنبال آن، در مواقعی که قیمت سهام ممکن است اندکی نزولی باشد، قبل از ادغام یک عقب نشینی موقتی رخ می دهد. این قسمت دسته الگو را ایجاد می کند. دسته زمانی اتفاق می افتد که دامنه معاملات اتفاق بیفتد. حجم برای ایجاد شکست ضروری است. بدون حجم الگو از بین می رود.

لزوم آشنایی با الگوهای تجزیه و تحلیل فنی

شناسایی و بهره گیری از الگوهای نمودار قسمت عمده ای از تجزیه و تحلیل فنی را تشکیل می دهد. معامله گران مختلف برای دستیابی به نتایج بهتر در بازار از نمودارهای مختلفی استفاده می کنند. شناختن خود از این الگوهای نمودار به شما کمک می کند تا فرصت های معاملاتی بهتر را سریعتر شناسایی کنید. الگوهای تجزیه و تحلیل فنی خصوصاً در ابتدا می تواند دلهره آور باشد. مهم است که به نمودارها نگاهی بیندازید و بررسی کنید که کندل ها چه چیزی را تشکیل می دهند. به جز پرچم ها، هیچ الگویی 100٪ کامل به نظر نمی رسد. چندین الگو را می توان در یک الگوی بزرگ یافت. یا یک الگو را می توان به عنوان 2 الگوی متفاوت مشاهده کرد. یک فنجان و دسته ممکن است شبیه سر و شانه های معکوس باشد. مطالعه به شما کمک می کند الگوهای مختلف را شناسایی کنید تا بتوانید سفارش خود را ارسال کنید.

نحوه تشخیص الگو در تحلیل تکنیکال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *