تایم فریم یا بازه زمانی در تحلیل تکنیکال چیست؟

معامله گران تکنیکال به توجه به تجزیه و تحلیل نمودارهای قیمت، سعی دارند حرکت قیمت را پیش بینی کنند. برای تجزیه و تحلیل تکنیکال که از انواع روش های تحلیل ارز دیجیتال است، معمولا از از دو متغیر اصلی استفاده می شود؛ بازه های زمانی در نظر گرفته شده و شاخص های فنی. تایم فریم در تحلیل تکنیکال ؛ از یک دقیقه تا بازه زمانی ماهیانه یا حتی سالانه را شامل می شود.

تایم فریم یا بازه زمانی در تحلیل تکنیکال

انتخاب بهترین بازه زمانی برای تحلیل تکنیکال

نمودارهای معاملاتی گرافیکی می توانند بر اساس بسیاری از بازه های زمانی مختلف و یا حتی پارامترهای غیر مرتبط مانند تعداد معاملات یا دامنه قیمت تعیین شوند. با تعداد بی شماری از انتخاب های اساسی، انتخاب بهترین بازه زمانی یا متغیر دیگر برای یک سبک معاملاتی و نوع دارایی خاص می تواند یک کار ترسناک باشد. اما اگر هوشمندانه معامله می کنید، در واقع یک کار ساده می شود. بیایید به چارچوب زمانی استفاده شده هنگام تحلیل نمودار نگاه کنیم.

 • سالانه
 • ماهانه
 • هفتگی
 • روزانه
 • 4 ساعته
 • 1 ساعته
 • 30 دقیقه ای
 • 15 دقیقه ای
 • 5 دقیقه ای
 • 1 دقیقه ای
 • نمودار تیک

به خاطر داشته باشید که یک بازار می تواند در بیش از یک بازه زمانی وجود داشته باشد.

چارچوبی که یک تاجر برای مطالعه انتخاب می کند، به طور معمول توسط سبک تجارت شخصی آن تاجر تعیین می شود. معامله گران درون روز (معامله گرانی که در یک روز معاملاتی؛ موقعیت های معاملاتی خود را باز و بسته می کنند) طرفدار تجزیه و تحلیل حرکت قیمت در نمودارهای چارچوب زمان کوتاه تر، مانند نمودارهای 5 دقیقه ای یا 15 دقیقه ای هستند. در حالی که معامله گران بلند مدت موقعیت های طولانی مدت در بازار را در اختیار داشته و تمایل بیشتری به تجزیه و تحلیل بازارها با استفاده از نمودارهای ساعتی، 4 ساعته، روزانه یا حتی هفتگی دارند.

حرکت قیمتی که در یک بازه زمانی 15 دقیقه ای رخ می دهد ممکن است برای یک معامله گر درون روز که به دنبال فرصتی برای دستیابی به سود ناشی از نوسانات قیمت رخ داده در طی یک روز معاملاتی است؛ بسیار مهم باشد. با این حال، همان حرکت قیمتی که در نمودار روزانه یا هفتگی مشاهده می شود، ممکن است برای اهداف تجاری طولانی مدت قابل توجه نباشد.

تایم فریم یا بازه زمانی در تحلیل تکنیکال

تایم فریم های چندگانه بازده را چند برابر می کنند

روندها را می توان به عنوان اولیه، میانی و کوتاه مدت طبقه بندی کرد. با این حال، بازارها به طور همزمان در چندین بازه زمانی وجود دارند. به همین ترتیب، بسته به بازه زمانی در نظر گرفته شده، ممکن است روندهای متناقضی وجود داشته باشد. در شرایطی که سهام در روند نزولی میان مدت و کوتاه مدت قرار دارد، قرار گرفتن در روند صعودی اولیه غیر عادی نیست.

به طور معمول، معامله گران مبتدی در یک بازه زمانی خاص قفل می شوند، و روند اصلی قدرتمندتر را نادیده می گیرند. متناوباً، معامله گران ممکن است روند اصلی را معامله کنند اما اهمیت تصفیه ورودی های خود را در یک بازه زمانی کوتاه مدت ایده آل دست کم بگیرند. برای آگاهی از اینکه کدام یک از بازه های زمانی را باید برای بهترین نتایج معاملات دنبال کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

در تحلیل تکنیکال چه فریم های زمانی را باید ردیابی کنید؟

یک قانون کلی این است که هرچه بازه زمانی طولانی تر باشد، سیگنال های داده شده قابل اطمینان تر هستند. همانطور که در چارچوب های زمانی تمرین می کنید، نمودارها با حرکات کاذب و سر و صدا آلوده می شوند. در حالت ایده آل، معامله گران باید برای تعیین روند اصلی هر کاری که معامله می کنند، از یک بازه زمانی طولانی تر استفاده کنند.
پس از تعریف روند اساسی، معامله گران می توانند از چارچوب زمانی ترجیحی خود برای تعریف روند میانی و یک چارچوب زمانی سریعتر برای تعریف روند کوتاه مدت استفاده کنند. برخی از مثالهای استفاده از چندین چارچوب زمانی عبارتند از:

 • یک معامله گر نوسان، که برای تصمیم گیری بر روی نمودارهای روزانه تمرکز دارد، می تواند از نمودارهای هفتگی برای تعیین روند اولیه و نمودارهای 60 دقیقه ای برای تعریف روند کوتاه مدت استفاده کند.
 • یک معامله گر روزانه می تواند نمودارهای 15 دقیقه ای معامله کند، از نمودارهای 60 دقیقه ای برای تعریف روند اولیه و یک نمودار پنج دقیقه ای (یا حتی نمودار کناری) برای تعریف روند کوتاه مدت استفاده کند.
 • یک معامله گر بلند مدت می تواند در نمودارهای هفتگی تمرکز کند در حالی که از نمودارهای ماهانه برای تعریف روند اصلی و نمودارهای روزانه برای اصلاح ورودی ها و خروجی ها استفاده می کند.

انتخاب اینکه چه گروهی از بازه های زمانی استفاده شود، کاملا شخصی است. در حالت ایده آل، معامله گران چارچوب زمانی اصلی مورد نظر خود را انتخاب می کنند و سپس برای تکمیل چارچوب زمانی اصلی، چارچوبی را در بالا و پایین آن انتخاب می کنند. به این ترتیب، آنها از نمودار بلند مدت برای تعریف روند، نمودار میان مدت برای ارائه سیگنال معاملاتی و نمودار کوتاه مدت برای تصفیه ورود و خروج استفاده می کنند. با این حال، یک یادداشت هشدار این است که درگیر سر و صدا نمودار کوتاه مدت نشوید و بیش از حد یک معامله را تجزیه و تحلیل کنید. نمودارهای کوتاه مدت معمولاً برای تأیید یا از بین بردن یک فرضیه از نمودار اصلی استفاده می شوند.

تایم فریم یا بازه زمانی در تحلیل تکنیکال

تازه واردان چگونه تایم فریم را در تحلیل تکنیکال انتخاب می کنند؟

بسیاری از معامله گران تازه وارد؛ روزها، هفته ها یا حتی ماه ها تلاش می کنند در هر بازه زمانی یا پارامتر ممکن یکی از گزینه های سودآوری معاملاتشان را پیدا کنند. آنها نمودارهای 30 ثانیه ای، نمودارهای 5 دقیقه ای و غیره را امتحان می کنند و سپس همه گزینه های غیر زمانی، از جمله تیک و میزان صدا را امتحان می کنند. وقتی هیچ یک از آنها سود نمی برند، تصور می کنند که انتخاب نادرستی انجام داده اند و دوباره همه آنها را امتحان می کنند، با این فرض که حتماً بار اول متوجه مسئله ای نشده اند. .
وقتی باز هم گزینه سودآوری را پیدا نکردند، سیستم یا روش معاملاتی خود را کمی تنظیم می کنند و سپس تمام بازه های زمانی را دوباره امتحان می کنند و … .
تفکر پشت این تلاش برای انتخاب چارچوب زمانی مناسب یا سایر پارامترهای معاملاتی این است که هر سیستم معاملات یا تکنیک – و احتمالاً هر بازار نیز – دارای یک بازه زمانی بهینه یا متغیرهای دیگر است که بهترین است. اگر شما هم این اعتقاد را دارید، پس مراقب باشید، زیرا ممکن است فرصت زیادی را در پی یافتن بازه زمانی بهتر؛ از دست بدهید.

معامله گران حرفه ای چگونه بازه زمانی را در تحلیل تکنیکال انتخاب می کنند؟

معامله گران حرفه ای حدود 30 ثانیه وقت می گذارند تا یک بازه زمانی را انتخاب کنند. انتخاب بازه زمانی آنها بر اساس سیستم یا تکنیک معاملاتی آنها نیست – یا بازاری که در آن معاملات انجام می دهند – بلکه بر اساس شخصیت تجاری خودشان است. به عنوان مثال، معامله گرانی که تمایل به انجام معاملات زیادی در طول روز دارند ممکن است یک بازه زمانی کوتاه تر انتخاب کنند، در حالی که معامله گرانی که معمولاً فقط یک یا دو معامله در هر روز انجام می دهند ممکن است بازه زمانی طولانی تری را انتخاب کنند. همچنین ممکن است بسته به میزان فعال بودن معاملات خود، بازه زمانی خود را در یک روز مشخص تغییر دهند. دلیل آنکه حرفه ای ها زمان زیادی را برای جستجوی بهترین بازه زمانی نمی گذرانند این است که معاملات آنها براساس پویایی بازار انجام می شود و پویایی بازار در هر بازه زمانی اعمال می شود.

نکته مهم:

هنگام ارزیابی یک بازه زمانی خاص با توجه به روش معاملاتی شما، الگوی قیمتی که در نمودار دو دقیقه ای اهمیت دارد، در نمودار دو ساعته نیز دارای اهمیت خواهد بود و اگر اینگونه نباشد، الگوی قیمت مناسب نیست. به عبارت دیگر، اگر سیستم یا روش معاملاتی شما سودآوری ندارد، بازه زمانی مشکلی ندارد. خطا در سیستم یا روش تجارت شما است.

سایر پارامترهای معاملاتی در تحلیل تکنیکال

در نهایت توجه داشته باشید که پارامترهای معاملاتی که بر اساس زمان نیستند، باید فقط در سیستم های معاملاتی که بطور خاص برای استفاده از آنها طراحی شده اند، استفاده شوند. به عنوان مثال، اگر یک سیستم معاملاتی با استفاده از نمودار 100 تیکی ایجاد شده است – با حرکتی که پس از انجام 100 معامله رخ داده است – پس باید از نمودار 100 تیکی استفاده شود. اگر الگوی معاملات بر اساس اندازه حرکت قیمت باشد، زمان مهم نیست و شما باید یک نمودار مانند نمودار Renko را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد نمودار را بر اساس حرکت قیمت تنظیم کنید. با این حال، استفاده از متغیرهای غیر زمان محور اشکالی ندارد. اگر از نظر بصری آنها را ترجیح می دهید و خواندن آنها برای شما آسان تر است، ادامه دهید و از آنها استفاده کنید. اما معامله گران ابتدایی نباید تصور کنند که یکی از آنها دارای مزیت ذاتی نسبت به قالب دیگر یا فرمت زمانی است و باید درباره تحلیل بازار سرمایه گذاری بیشتر بدانند.

تایم فریم یا بازه زمانی در تحلیل تکنیکال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *